Hobby Kalibracja obiektywu - co to jest, kiedy się wykonuje?

Kalibracja obiektywu – co to jest, kiedy się wykonuje?

-

Zdarzają się także obiektywy, które nie mają problemów z front lub back focusem, ale nie ostrzą tak jakbyśmy chcieli. Po prostu nie są dostatecznie ostre.

Taki obiektyw także kwalifikuje się do kalibracji. Może to być spowodowane tym, że pewne modele obiektywów po prostu nie współpracują z danym korpusem. W tym przypadku konieczne będzie skalibrowanie obiektywu z body lub przetestowanie danego sprzętu w sklepie, jeszcze przed zakupem. O ile, w tym drugim przypadku, lepiej oddać obiektyw do autoryzowanego serwisu, o tyle w przypadku pierwszym, kalibrację możemy spróbować przeprowadzić samodzielnie, a następnie zapisać te wartości w pamięci korpusu. Będziemy jednak potrzebowali specjalnej karty do wykonania zdjęć testowych. Należy je przeprowadzać w miejscu, w którym temperatura barwowa powinna wynosić 5500 stopni Kelwina, co odpowiada światłu słonecznemu w godzinach południowych. W miejscu o innej temperaturze barwowej każdy obiektyw będzie miał tendencję do front lub back focusu. Następnie musimy wydrukować lub kupić specjalną tablicę testową.

Aparat musimy ustawić dokładnie pod kątem 45 stopni do karty testowej. Dodatkowo, możemy uzupełnić nasz test o zdjęcia różnych przedmiotów niewielkich rozmiarach, które ustawimy w niewielkiej odległości od siebie. Pamiętajmy tylko, żeby ustawić najszerszy możliwy otwór przysłony, tak żeby otrzymać możliwie małą głębię ostrości i fotografujmy na różnych ogniskowych. Może się tak zdarzyć, że nie uda nam się trafić idealnie z ostrością w linię na karcie testowej, dotyczy to zwłaszcza obiektywów, które zaczynają ostrzyć z odległości minimum 1,5 metra. Niezwykle ciężko jest trafić w linię grubości 1 mm, ponieważ centralny czujnik ostrości jest nieco większy niż podświetlony na czerwono lub zielono (w zależności od aparatu) obszar. Nie powinniśmy jednak się zrażać i wykonać ten sam eksperyment na małych przedmiotach.

Jeśli problem powtarza się wielokrotnie, to właściwie mamy pewność, że problem front lub back focusu dotknął także naszego obiektywu. Warto jednak wykonać ten test także na innych obiektywach. Jeśli okaże się, że dotyczy to wszystkich obiektywów, wówczas nie pozostanie nam nic innego jak skalibrowanie korpusu. Najlepiej zrobić taką kalibrację w serwisie. Po kalibracji, testy z obiektywami należy powtórzyć. Jeśli nadal nie będą trafiały z ostrością tam, gdzie chcemy, to niestety będziemy musieli skalibrować również obiektywy. Tę operację także polecam przeprowadzać w serwisie. W okresie gwarancyjnym przeprowadzą nam ją za darmo, po tym okresie będzie musieli się liczyć z wydatkiem ok. 100 zł.

Macie problemy z ostrością? Jak myślicie – z czego one wynikają? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Dawid Markiewicz

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kalendarz szczepień dziecka – szczepienia obowiązkowe

Zadaniem szczepieniem jest ochrona dziecka przed groźnymi chorobami. Kalendarz szczepień uwzględnia ich dwa typy: obowiązkowe oraz zalecane. Odporność otrzymana od mamy wygasa w okresie około trzech miesięcy, dlatego należy ją wzmacniać. W przypadku chorób niezwykle niebezpiecznych, z groźnymi dla zdrowia i życia powikłaniami, wynaleziono szczepionki.

Zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci – co to, cele, czy warto?

Socjoterapia to jedna z ofert pomocy psychologicznej skierowanych do dzieci i młodzieży o niepożądanych, negatywnych zachowaniach społecznych. Socjoterapia, jak i znakomita większość terapii zakłada, że nic nie dzieje się bez przyczyny, a trudne zachowania młodych osób mają swoje podłoże psychiczne, często spowodowane czynnikami środowiskowymi otoczenia w którym przebywają.

Zobacz też

Obliczanie indeksów giełdowych

Indeksy giełdowe obrazują sytuacje na giełdzie papierów wartościowych określonych spółek. Indeks pokazuje czy na giełdzie panuje koniunktura czy dekoniunktura. Każda z giełd ma swój specyficzny sposób obliczania indeksów giełdowych.

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Koszula męska — czym kierować się przy wyborze?

Męski ubiór to nie tylko garnitur i spodnie. Stylowy wygląd to odpowiednie dobranie wszystkich elementów garderoby, tak aby tworzyły...

Może Cię zainteresuje: