Podstawową kwestią dotyczącą kopertówek jest prasowanie, ponieważ w ten sposób powstają płaty plastiku, które później zszywamy.

Najpierw pozbywamy się uchwytów i dna. Reklamówkę składamy tak, aby zdjęcie było wyeksponowane i wkładamy między dwa kawałki papieru do pieczenia. Również worek na śmieci rozcinamy, składamy i wkładamy między papier do pieczenia. Moje ulubione worki mają pojemność 200 litrów. Z jednego worka powstają nawet dwie kopertówki.

Nie wolno dotykać nagrzanym żelazkiem reklamówki. Zawsze używamy papieru do pieczenia. Próba prasowania bezpośrednio na reklamówce może skończyć się zniszczeniem żelazka. Nastawiamy żelazko na średnią temperaturę (do grubszych reklamówek używam żelazka nastawionego na wyższą temperaturę; cienkie jednorazówki zbyt szybko topią się pod wpływem wysokiej temperatury i kurczą, dlatego ustawiam niską).

Reklamówki należy prasować tak, aby były całkowicie gładkie. W środku nie może znajdować się powietrze, ponieważ plastik zacznie się rozwarstwiać i kopertówka nie będzie wystarczająco trwała. Jeśli wewnątrz znajduje się powietrze, trzeba je usunąć (np. przebijając igłą) i dokładnie wyprasować to miejsce. Zanim dotkniesz wyprasowanego plastiku – poczekaj chwilę, ponieważ może być bardzo gorący.

Gdy plastik wystygnie, wyrównujemy nożyczkami brzegi. Kopertówkę będziemy najpierw szyć na lewej stronie, więc odpowiednio ją składamy. Do zszycia użyjemy ściegu zygzakowego. Po skończeniu musimy delikatnie przewrócić materiał na drugą stronę. Pamiętajmy o podwinięciu brzegów klapki – tej części kopertówki, która będzie służyć do otwierania i zamykania.

Kiedy kopertówka jest już obszyta, montujemy zapięcia. Możemy użyć do zapinania rzepów lub magnesów. Rzepy są dostępne w każdej pasmanterii. Jeśli chodzi o zapięcia do torebek, to można zaopatrzyć się w nie w serwisie Allegro.pl lub u kaletnika. Rzepy przyszywamy maszyną, natomiast zapięcia wbijamy młotkiem. Małe wypustki przebiją plastik, a kiedy je zagniemy, zapięcie będzie zamocowane. Dla pewności, że będą mocno się trzymać plastiku, przyklejamy je klejem, np. Kropelką.

Poraz doszyć zdjęcie. Możemy użyć kleju tymczasowego, żeby zdjęcie nie przesuwało się podczas przyszywania do klapki. Do przyszycia używamy dowolnego ściegu.

Kopertówki ze zdjęciem przypominają mi stare portmonetki z lat 80. Były bardzo popularne. Na portmonetkach znajdowały się wizerunki kobiet, a całość była lakierowana. Lata 80 wróciły do mody. Jedna ze znanych sieciówek wprowadziła do sprzedaży plastikowe koszyki. Kopertówki ze zdjęciem są jakby powrotem do lat mojego dzieciństwa.

Jak Wam się podoba? Podzielcie się opiniami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić kopertówkę w stylu etno?
Następny artykułBroszka z materiału – jak zrobić? Krok po kroku

Monika Piotrowska - z zawodu pedagog, animator kultury. Entuzjastka wszystkiego, co jest eko, etno oraz hand-made. Bardziej crafter'ka, niż projektantka; szydełkuje, szyje, haftuje, “dekupażuje”, maluje, fotografuje...

 

Autorka Mika Kośka Projekt - inicjatywy twórczo-przetwórczej poświęconej hendmejdowi, recyklingowi i etnodizajnowi. Czasem także wokalistka i producent muzyczny - Miss Brefka.

Projekty Moniki Piotrowskiej:


http://mikakoska.pl/
https://www.facebook.com/mikakoska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here