Hobby Mała głębia ostrości - jak ustawić?

Mała głębia ostrości – jak ustawić?

-

Bardzo popularne jest szerokie otwieranie przysłony przy zdjęciach portretowych. Korzystając z małych wartości przysłony, takich jak f/1.4, f/1.8 czy f/2.8, a tym samym z małej głębi ostrości, możemy bardzo ładnie odciąć fotografowaną osobą od tła i sprawić, żeby tylko ona stała się tematem zdjęcia, a nie także wszystko, co ją otacza.

Bezwzględna zasada w portrecie, do złamania której trzeba mieć solidne podstawy, nakazuje nam ostrzyć na oczy fotografowanej osoby, zwłaszcza jeśli korzystamy z maksymalnie otwartej przysłony. Jeśli ustawimy przysłonę na f/8, f/11 lub więcej, nie musimy się specjalnie tym przejmować, ponieważ nie tylko cały model przed naszym obiektywem będzie ostry, ale też sporo przestrzeni przed nim i za nim. Przy małych wartościach przysłony, jak f/1.8 lub f/2.8, jeśli wyostrzymy na przykład na nos, to może się okazać, że reszta twarzy będzie nieostra. Jeśli chcemy zwrócić uwagę widzów na nos danej osoby, to w porządku, jednak tak ustawiona ostrość, bez żadnego uzasadnienia, poskutkuje tym, że zapewne wrzucimy zdjęcie do wirtualnego kosza, zaraz po zrobieniu go. Pamiętajmy zatem, aby ostrzyć na oczy, to w nich skrywają się w końcu wszystkie emocje. Zwłaszcza w portretach jest to niezwykle ważne.

Na koniec chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na to, że głębia ostrości uzależniona jest od odległości. Jeśli stoimy blisko modela, głębia ostrości przy tej samej wartości będzie mniejsza niż wtedy, gdy staniemy 10 czy 20 metrów od niego. W internecie dostępne są przeliczniki głębi ostrości w oparciu o używany obiektyw, ustawioną przysłonę i odległość od fotografowanego motywu.

A jak Wy ostrzycie fotografie? Lubicie efekt „rozmazanego tła”? Podzielcie się opiniami.

Dawid Markiewicz

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Pierwsza pomoc przy oparzeniach. Podstawowe zasady

Oparzenie to uraz, na który narażone są osoby w...

Ślub konkordatowy – formalności

Ślub konkordatowy, dzięki podpisanej w 1993 roku i ratyfikowanej w 1998 roku umowie między państwem polskim a Kościołem, pozwala na uzyskanie ślubu ważnego zarówno wobec prawa, jak i Kościoła. Pozwala na uniknięcie niepotrzebnego formalizowania pięknej i romantycznej uroczystości kościelnej. Ponadto, dla osób wierzących, które uznają ślub kościelny zawarty przed Bogiem za jedyny ważny, konkordat stanowi prawdziwy postęp.

Zobacz też

Umowa spółki cywilnej – wzór

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, art....

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: