Hobby Najpopularniejsze rodzaje ściegów hafciarskich

Najpopularniejsze rodzaje ściegów hafciarskich

-

Najpopularniejsze ściegi to:

Ścieg krzyżykowy – polega na podzieleniu tkaniny na maleńkie, regularne kwadraciki i wypełnianiu ich krzyżującymi się nićmi. Każdy z krzyżyków zbudowany jest z jednego koloru nici. Taki ścieg stosuje się przede wszystkim na kanwie oraz na lnie, gdyż oba z nich złożone są z nici przecinających się pod kątem prostym; zatem wyznaczenie kwadratów i wyszywanie w nich krzyżyków jest tutaj najprostsze. Krzyżyki muszą być jednakowej wielkości na całym obrazie. 

Ścieg półkrzyżykowy, zwany także gobelinowym – ten rodzaj haftu wykonuje się na zwłaszcza na kanwie. Jak sama nazwa wskazuje, polega na wyszywaniu niepełnych krzyżyków. Oznacza to, że cały ścieg złożony jest z ukośnych linii. Podobnie jak w przypadku ściegu krzyżykowego, na podstawie którego powstał ścieg gobelinowy, kanwę dzieli się na małe kwadraty. Bok kwadratu może mieć długość jednego splotu albo więcej. Nie można jednak zmniejszać ani zwiększać pola raz ustalonych kwadratów. Muszą być takie same aż do samego końca. Na podstawie kwadratu tworzy się ukośne linie od jednego rogu do przeciwległego. Przez cały czas muszą być one zwrócone w jedną stronę.  

Ścieg płaski – ten rodzaj ściegu polega na wypełnianiu konturów rysunku cienkimi prostopadłymi liniami. Muszą one być gęsto ułożone, żeby wyznaczony obszar był jednolity, a spodni materiał nie prześwitywał. Ścieg płaski można wykonywać na niemalże każdym rodzaju tkaniny, co jest jego olbrzymią zaletą. Po zakończeniu trzeba wymazać lub sprać kontury naniesionego rysunku.

Wałeczek – ścieg służący do wyszywania wzorów będących liniami – na przykład liter. Jego nazwa pochodzi od wypukłej formy, jaką te obszyte linie uzyskują. Każdą linię należy najpierw obszyć zwykłym szwem (tak zwanym „szwem przed igłą”), następnie oplata się go prostopadle na okrętkę. W tym przypadku należy mieć na uwadze, żeby linie leżały bardzo blisko siebie oraz żeby szew miał jednolitą szerokość na całej długości linii. Ścieg ma sprawiać wrażenie, że na tkaninę nałożony jest kawałek sznurka.

Wymienione ściegi to podstawowe ściegi hafciarskie. Warto zapoznać się także z innymi, żeby za ich pomocą tworzyć coraz ciekawsze obrazy.

Macie swój ulubiony ścieg? Podzielcie się opiniami.

Dominika Olszewska

Dominika Olszewska – absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej pasją jest język hiszpański i szeroko pojęty Handmade: haftuje, wykonuje biżuterię; entuzjastka decoupage. W naszym serwisie mają Państwo okazję podziwiać jej prace.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Przygoda z własnoręcznie robioną biżuterią rozpoczęła się zupełnie niespodziewanie – od kolczyków stworzonych z uszkodzonego naszyjnika. Jako że efekt był zadowalający, zaczęły powstawać kolejne kolczyki, zawieszki, bransoletki z koralików, stopniowo dodawałam do nich inne elementy: piórka, muszelki, itp., by biżuteria była coraz ciekawsza i niepowtarzalna. W ten sposób zapełniłam całą szufladę i obdarowałam nimi mnóstwo koleżanek. Potem przyszła kolej na figurki z masy solnej, modeliny oraz haftowanie. Ostatnio odkryłam urok ozdób wykonanych z filcu.

Oprócz tego, zajmuję się tłumaczeniami z języka hiszpańskiego, który od wielu lat jest moją wielką pasją. Fascynuje mnie wszystko, co związane z kulturą śródziemnomorską, mediami oraz rozwojem osobistym

W każdej wolnej chwili zakładam rolki i robię rundkę po pobliskim parku, co mnie odstresuje i daje mnóstwo energii. Od niedawna stanowię rodzinę zastępczą dla kociąt ze schroniska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Szkolenia z zakresu reklamy – jak wyglądają?

Reklama stanowi jeden z elementów marketingu, choć często bywa z nim utożsamiania. Jest to błąd dużego uogólnienia, prowadzący do kłopotów ze zrozumieniem, czego dokładnie można oczekiwać od kursów, szkoleń czy studiów dotyczących reklamy. Poszukując spójnego wyjaśnienia „czym jest reklama?” napotkamy bardzo wiele rozmaitych definicji, co wynika z różnorodności samej reklamy. Reklama stanowi jeden z elementów promocji, obok takich działań jak merchandising czy public relations. Ma charakter komunikacyjny, jednak nie należy tego traktować na równi z rzetelną informacją. Jej celem jest wypromowanie marki, znaku towarowego czy produktu, stworzenie pewnego obrazu oferowanego przedmiotu, a nie zapoznanie konsumenta z rzeczywistymi cechami towaru. Chodzi o to, by jak najskuteczniej sprzedać.

Bez czarny – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Bez czarny nazywamy inaczej bzem lekarskim lub też bzowiną czarną. Należy do rodziny przewiertniowatych. Bez rośnie w formie wysokiego krzewu lub też łukowato wygiętego drzewka. Roślina ta najpiękniej i najbardziej uroczo wygląda podczas okresu kwitnienia. Pośród ciemnozielonych liści, zawsze pod koniec czerwca, pojawiają się kremowe baldachy kwiatów. A już pod koniec sierpnia i we wrześniu zbierać możemy błyszczące i bardzo zdrowe, czarne owoce.

Zobacz też

Jak otworzyć wino bez korkociągu?

Tak to już bywa, że w mieszkaniu - szczególnie studenckim - brakuje niektórych kuchennych sprzętów. I tak - o ile o nóż, widelec, czy nawet otwieracz do piwa nie jest jeszcze tak trudno, o tyle z korkociągiem może być już kłopot. Skoro jednak nie ma rzeczy nie możliwych, z niesfornym korkiem można sobie poradzić bez posiadania specjalistycznego sprzętu.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: