Do dzisiaj korzysta z niej bardzo wielu fotografów mody. Ze względu na bardzo wysoką cenę, niewielu amatorów fotografii może sobie na nią pozwolić, ale przy odrobinie dobrych chęci możemy własnoręcznie skonstruować lampę pierścieniową.
Główna część naszej lampy zbudowana będzie z dwóch misek.
duża plastikowa miska, najlepiej płytka
mniejsza miska
folia aluminiowa
kalka techniczna lub papier śniadaniowy
czarna taśma izolacyjna
klej do plastiku
nożyczki
nóż do cięcia tektury
flamaster
gruba tektura
matowa farba w sprayu koloru czarnego
-
Krok pierwszy
Na samym początku wycinamy spodnią część mniejszej miski. Średnicę wycięcia dobieramy do średnicy naszego obiektywu. Wkładamy mniejszą miskę do większej i za pomocą flamastra obrysowujemy na dnie otwór, który wycięliśmy w mniejszej misce.
-
Krok drugi
Wycinamy obrysowany okrąg. W tym miejscu znajdzie się obiektyw naszego aparatu. Następnie sklejamy obydwie miski (najlepiej żywicą epoksydową), tak żeby powycinane w nich otwory nakładał się na siebie. Aby klej lepiej się trzymał, możemy przejechać po płaskim plastiku papierem ściernym, aby zmatowić nieco płaską powierzchnię. Odkładamy miski do wyschnięcia.
-
Krok trzeci
Następnie wycinamy z boku większej miski otwór trochę większy niż głowica lampy błyskowej, ponieważ musimy jeszcze zmieścić na lampie odpowiednie kartonowe mocowanie. Obydwie miski można pomalować na czarno. Zapobiegnie to powstawaniu flar na zdjęciach.
-
Krok czwarty
Teraz nadszedł czas na zamontowanie lampy błyskowej. Aby to zrobić, musimy wyciąć z kartonu coś na kształt prostokąta ze skrzydełkami podobnego wielkością do głowicy lampy błyskowej, które przykleimy do wnętrza miski, żeby nasza lampa trzymała się na nasadce pierścieniowej.
-
Krok piąty
Przestrzeń między miskami wypełniamy szczelnie folią aluminiową, oprócz miejsca, w którym znajduje się nasza lampa błyskowa. Zanim przykleimy folię do misek, należy ją najpierw pozginać, aby odbijała światło w różnych kierunkach.
Nasadka pierścieniowa powinna dodatkowo rozpraszać światło, musimy więc skonstruować płaszczyznę rozpraszającą światło. Możemy do tego celu wykorzystać papier śniadaniowy lub kalkę techniczną. Rysujemy na niej okrąg o średnicy takiej samej jak średnica większej miski, następnie drugi okrąg o średnicy mniejszej miski wewnątrz większego okręgu. Wycinamy większy okrąg i koło w środku i przymocowujemy za pomocą kleju lub taśmy klejącej do naszej nasadki. Lampę błyskową należy przymocować taśmą klejącą do nasadki.
Teraz wystarczy już tylko wsunąć obiektyw przez otwór pośrodku nasadki i rozpocząć fotografowanie.
Korzystacie z lampy/ nasadki pierścieniowej? Podzielcie się doświadczeniami.