Hobby Puentylizm - co to, przedstawiciele, obrazy

Puentylizm – co to, przedstawiciele, obrazy

-

Za twórcę puentylizmu uważa się Georgesa Seurata, nazwę kierunku stworzył natomiast krytyk Felix Fénéon, używając jejw odniesieniu do obrazu tego artysty (rys. 1).Seurat prowadził studia teoretyczne nad kolorem oraz zajmował siępraktycznymi sposobami przedstawienia intensywności barw. Zgłębiał liczne opracowania m.in.„Prawo kontrastu symultanicznego kolorów” autorstwa chemika M.E. Chevreula oraz „Gramatykę sztuki rysunku” Charlesa Bransa czy artykuły o „Zjawisku postrzegania” pochodzące z czasopisma „Sztuka” („L’art.”). Ponadto Seurat w wolnych chwilach dużo rysował z natury. Na ostatniej, ósmej, wystawie impresjonistów (która odbyła się w 1886 r.)

Seurat zaprezentował swój obraz „Niedzielne popołudnie na Grande – Jatte”. Imponujących rozmiarów dzieło (207×308 cm) przykuło uwagę krytyków i było szeroko komentowane. Przez impresjonistów problem światła w obrazie był rozwiązany empirycznie, a plamy czystego koloru kładziono krótkimi pociągnięciami pędzla, instynktownie, natomiast Seurat w tej kwestii wykazywał się bardziej naukowym podejściem. „W tym co robię dostrzegają poezję. Nie o to chodzi! Maluję wedle metody i to wszystko.” miał powiedzieć.

puentylizm opisRysunek 1. Georges Seurat „Niedzielne popołudnie na Grande – Jatte” (1884-1886)

Seurat eksperymentował wykorzystując prawa fizjologii i optycznego widzenia światła, nanosząc małe plamki kolorów uzupełniających (tzw. komplementarnych, rys.2) sprawiał, że ostateczny efekt postrzegania obrazu należał do oka widza. Dążył do doskonałości, jego obrazy są dokładnie skonstruowane. To co u impresjonistów było rozmazane, niedopowiedziane u Seurata jest wyraźnie określone, właśnie dzięki zastosowaniu pointylizmu. Również to, że obrazy Seurata przed wykonaniem poprzedzała seria rysunków (rys.3) różniło jego twórczość od impresjonistycznej improwizacji.

Co myślicie o puentylizmie? Czy jest to rzeczywiście sztuka? Podzielcie się opiniami.

Olga Młodawska

Olga Młodawska – plastyczka z zamiłowania i wykształcenia. Uczestniczka licznych wystaw, plenerów malarskich oraz warsztatów dziennikarskich. Absolwentka PLSP im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie na kierunku ceramika artystyczna, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Ochrona Dóbr Kultury(spec. konserwatorstwo) oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Public Relations na Uniwersytecie Wrocławskim.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Maluję odkąd sięgam pamięcią, jest to moją pasją i zarazem jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu. Dużo podróżuję, zwiedzam, kocham zabytki i sztukę. Lubię poznawać nowe miejsca i nowych ludzi...to moje inspiracje.

Z nieustannym zachwytem podziwiam różnorodność otaczającego nas świata i cieszę się, że wciąż jest tyle miejsc do zobaczenia i obrazów do namalowania:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak wyłączyć komputer o danej godzinie?

Możliwość zdalnego wyłączenia komputera jest bardzo przydatna. W momencie gdy ściągamy duży plik lub uruchomione zostało skanowanie komputera, a nie chcemy czekać, aż zostanie włączony, warto zastosować czasowy wyłącznik komputera. Najprościej zainstalować dedykowany program do wyłączania komputera.

Jak ułożyć płytki klinkierowe?

Odporne i trwałe, estetycznie i łatwe do utrzymania w czystości. Dodatkowo sprawiają wrażenie idealnie równego ceglanego murku. Nadają się na elewację budynku, do dekorowania wnętrz oraz na ogrodzenia. Ponadto są proste w układaniu. Mowa rzecz jasna o płytkach klinkierowych.

Zobacz też

Prywatna polisa zdrowotna

Prywatne polisy zdrowotne powstały jako forma dodatkowego ubezpieczenia. Jest to produkt oferowany przez wiele towarzystw, działających na polskim rynku. Ma on indywidualny charakter. W praktyce oznacza to, że nie jest grupowym ubezpieczeniem, z którego często korzystają firmy, wykupując abonamenty medyczne dla swoich pracowników.

Zegarek z fazami księżyca – komu się przydaje?

Obserwowanie faz księżyca to nie tylko domena wróżek czy miłośników astronomii. Nowoczesna technologia pozwala na obserwacje cyklu księżycowego bez...

Botwinka – jak zrobić tę przepyszną wiosenną zupę?

Początek wiosny to idealny czas, by korzystać ze świeżych i młodych warzyw. Królową wiosennych zup jest zupa z botwiny....

Może Cię zainteresuje: