Za twórcę puentylizmu uważa się Georgesa Seurata, nazwę kierunku stworzył natomiast krytyk Felix Fénéon, używając jejw odniesieniu do obrazu tego artysty (rys. 1).Seurat prowadził studia teoretyczne nad kolorem oraz zajmował siępraktycznymi sposobami przedstawienia intensywności barw. Zgłębiał liczne opracowania m.in.„Prawo kontrastu symultanicznego kolorów” autorstwa chemika M.E. Chevreula oraz „Gramatykę sztuki rysunku” Charlesa Bransa czy artykuły o „Zjawisku postrzegania” pochodzące z czasopisma „Sztuka” („L’art.”). Ponadto Seurat w wolnych chwilach dużo rysował z natury. Na ostatniej, ósmej, wystawie impresjonistów (która odbyła się w 1886 r.)

Seurat zaprezentował swój obraz „Niedzielne popołudnie na Grande – Jatte”. Imponujących rozmiarów dzieło (207×308 cm) przykuło uwagę krytyków i było szeroko komentowane. Przez impresjonistów problem światła w obrazie był rozwiązany empirycznie, a plamy czystego koloru kładziono krótkimi pociągnięciami pędzla, instynktownie, natomiast Seurat w tej kwestii wykazywał się bardziej naukowym podejściem. „W tym co robię dostrzegają poezję. Nie o to chodzi! Maluję wedle metody i to wszystko.” miał powiedzieć.

puentylizm opisRysunek 1. Georges Seurat „Niedzielne popołudnie na Grande – Jatte” (1884-1886)

Seurat eksperymentował wykorzystując prawa fizjologii i optycznego widzenia światła, nanosząc małe plamki kolorów uzupełniających (tzw. komplementarnych, rys.2) sprawiał, że ostateczny efekt postrzegania obrazu należał do oka widza. Dążył do doskonałości, jego obrazy są dokładnie skonstruowane. To co u impresjonistów było rozmazane, niedopowiedziane u Seurata jest wyraźnie określone, właśnie dzięki zastosowaniu pointylizmu. Również to, że obrazy Seurata przed wykonaniem poprzedzała seria rysunków (rys.3) różniło jego twórczość od impresjonistycznej improwizacji.

Co myślicie o puentylizmie? Czy jest to rzeczywiście sztuka? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak grać w Farmera? Zasady
Następny artykułJak grać w Grzybobranie? Zasady

Olga Młodawska – plastyczka z zamiłowania i wykształcenia. Uczestniczka licznych wystaw, plenerów malarskich oraz warsztatów dziennikarskich. Absolwentka PLSP im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie na kierunku ceramika artystyczna, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Ochrona Dóbr Kultury(spec. konserwatorstwo) oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Public Relations na Uniwersytecie Wrocławskim.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Maluję odkąd sięgam pamięcią, jest to moją pasją i zarazem jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu. Dużo podróżuję, zwiedzam, kocham zabytki i sztukę. Lubię poznawać nowe miejsca i nowych ludzi...to moje inspiracje.

Z nieustannym zachwytem podziwiam różnorodność otaczającego nas świata i cieszę się, że wciąż jest tyle miejsc do zobaczenia i obrazów do namalowania:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here