• Krok pierwszy

  Dokładnie zaplanuj pracę. Zastanów się, jaki motyw będzie pasował do twojej szkatułki. Wytnij go dokładnie z serwetki. Użyj małych nożyczek do precyzyjnego wycinania. Pozbądź się całkowicie tła.

 • Krok drugi

  Na surowym drewnie wykonaj cieniowane tło. Nakładaj farby akrylowe pędzlem gąbkowym. Pamiętaj o odpowiednim dobraniu kolorów do wyciętego motywu. Niech tło nie będzie zbyt ciemne w stosunku do motywu. Ciemne tło będzie prześwitywać przez obrazek, który stanie się w ten sposób nieczytelny.

 • Krok trzeci

  Gdy farby wyschną, zabieramy się za ozdabianie pudełka. Upewniamy się, że serwetka składa się tylko z zadrukowanej warstwy, jeśli nie – rozdzielamy dwie zbędne warstwy bez nadruku. Możemy je wyrzucić, bo nie będą nam potrzebne. Serwetkę zamaczamy w miseczce z zimną wodą na ok. 30 sekund. Po tym czasie wyciągamy obrazek i osuszamy ręcznikiem papierowym. Obrazek kładziemy w wybranym miejscu i pokrywamy go wikolem rozcieńczonym wodą. Jeśli do zdobienia szkatułki wybierzesz klej i papier velo, nałóż klej na powierzchnię pudełka, przyklej motyw, i jeszcze raz pokryj go klejem.

 • Krok czwarty

  W ten sam sposób nanieś wszystkie wycięte motywy, które ozdobią szkatułkę. Jeśli chcesz postarzyć szkatułkę, możesz użyć lakieru postarzającego. Taki lakier zawiera naturalną żywicę i pełni funkcję ochronną. Pamiętaj aby nie mieszać gwałtownie lakieru, ponieważ powstaną wtedy pęcherzyki powietrza, które nie są mile widziane na powierzchni ozdobionego przedmiotu. Pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw, należy przeszlifować delikatnie powierzchnię bardzo drobnym papierem ściernym i usnąć powstały w ten sposób kurz. Czekamy aż poszczególne warstwy wyschną.

 • Krok piąty

  Jeśli chcesz uzyskać efekt spękań, możesz pokryć lakier postarzający specjalnym werniksem. Należy dokładnie zapoznać się z instrukcjami zamieszczonymi na opakowaniu. Tam znajdziesz informacje, jak wiele czasu powinno upłynąć między nałożeniem lakieru postarzającego i werniksu. Werniks wejdzie w reakcję z lakierem i powstaną spękania. Spękania możesz podkreślić porporiną. To proszek, którym należy wypełnić powstałe szczelinki.

 • Krok szósty

  Jeśli zależy ci na złoceniach, użyj specjalnej folii, którą za pomocą kleju aplikuje się na powierzchnię. Pamiętaj aby zrobić to zanim pokryjesz powierzchnię lakierem. Twoja szkatułka jest gotowa. Możesz trzymać w niej biżuterię oraz inne mniej lub bardziej wartościowe przedmioty, albo podarować ją komuś w prezencie.

 • Jak Wam się podoba? Lubicie decoupage? Dlaczego? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak samemu zrobić zaproszenie na Komunię?
Następny artykułChustecznik decoupage – krok po kroku

Monika Piotrowska - z zawodu pedagog, animator kultury. Entuzjastka wszystkiego, co jest eko, etno oraz hand-made. Bardziej crafter'ka, niż projektantka; szydełkuje, szyje, haftuje, “dekupażuje”, maluje, fotografuje...

 

Autorka Mika Kośka Projekt - inicjatywy twórczo-przetwórczej poświęconej hendmejdowi, recyklingowi i etnodizajnowi. Czasem także wokalistka i producent muzyczny - Miss Brefka.

Projekty Moniki Piotrowskiej:


http://mikakoska.pl/
https://www.facebook.com/mikakoska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here