Internet Jak korzystać z Wi-Fi?

Jak korzystać z Wi-Fi?

-

Wi-Fi to pojęcie, które zna wiele osób, jednak nie każdy wie co ono w zasadzie oznacza. W rzeczywistości jest to specjalny standard bezprzewodowego przesyłu danych, który odbywa się drogą radiową. Dzięki temu Wi-Fi umożliwia np. dostęp do Internetu w hotelach, blokowiskach czy centrach miast. W tym ostatnim przypadku Internet jest zazwyczaj zupełnie darmowy, a miejsca w których można z niego korzystać to tzw. hotspoty. Najczęściej z Wi-Fi korzystają posiadacze laptopów, które powinny posiadać bezprzewodową kartę sieciową, a ponadto niezbędny może okazać się również router.

Jak korzystać z Wi-Fi?

Aby móc skorzystać z bezprzewodowego Internetu należy wejść w ustawienia Panelu sterowania i włączyć bezprzewodową kartę sieciową. Można też to zrobić klikając np. odpowiedni skrót klawiszowy, który może się różnić w zależności od modelu laptopa (często Fn+F9). Po włączeniu karty sieciowej i odpowiednim skonfigurowaniu routera, podpiętego do gniazdka z Internetem, system powinien sam wyszukać właściwą sieć, za pomocą której możemy podłączyć się do sieci. Ta często jest zabezpieczona hasłem, które należy podać, by móc z niej skorzystać.

Ustawienia ręczne

Wi fi ustawienia ręczne

Jeśli system sam nie wykrywa sieci, możemy spróbować dodać ją ręcznie. W Windows 7 wszelkie ustawienia związane z podłączeniem do Internetu za pomocą Wi-Fi można znaleźć w „Centrum sieci i udostępniania”

Wi fi ustawienia ręczne

Po przejściu do jego opcji, należy wybrać zakładkę, znajdującą się w lewej części okna – Zarządzaj sieciami bezprzewodowymi.

Teraz wystarczy dodać sieć bezprzewodową, klikając w Dodaj. Wyświetli się okno z wyborem możliwości połączenia. Aby móc połączyć się z siecią ręcznie ,należy znać jej nazwę (SSID) i klucz zabezpieczeń, a następnie kliknąć w „Ręcznie utwórz profil sieciowy”. Druga opcja – „Utwórz sieć ad hoc” pozwala na utworzenie tymczasowej sieci i połączenia pomiędzy dwoma komputerami znajdującymi się w sąsiedztwie (odległość nie większa niż 10 metrów).
Wybór sieci bezprzewodowej

Ustawienia sieci

Jak sprawdzić czy ktoś korzysta z mojego Wi-Fi?


Wystarczy wejść w menu routera, w którym powinny znajdować się różne zakładki, np. typy ustawienia haseł, tunelowanie czy kierowanie portów. Należy odnaleźć tę, która informuje o aktywnych numerach IP, użytkowników korzystających z sieci. Wystarczy teraz sprawdzić, czy na liście nie znajduje się przypadkiem jakieś „obce” IP. Jeżeli tak, może to być „pasażer na gapę”, któremu należy szybko odciąć dostęp. Najlepiej zabezpieczyć się od razu, poprzez filtrowanie adresów MAC no i ustawienie klucza sieciowego.

Z usług jakiego dostawy internetu korzystacie? Jesteście z niego zadowoleni?

Janusz Suwaj

Janusz Suwaj - z wykształcenia filolog angielski, z zamiłowania pasjonat konsol i starych gier. Współtwórca serwisu emulatory.info. Współpracował z wydawnictwem CD-Action. Jak przystało na nauczyciela w sposób przejrzysty i zrozumiały przeprowadza naszych użytkowników przez zawiły świat nowoczesnych technologii.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moje zainteresowania związane z komputerami i Internetem są bardzo rozległe i obejmują nie tylko sprzęt czy programy, ale również gry, zwłaszcza te starsze. Posiadam także sporą wiedzę o konsolach, zarówno tych stacjonarnych, jak i przenośnych, ponieważ od lat są moją pasją. Przez kilka lat współtworzyłem jeden z największych serwisów o starych grach na konsole i komputery, gdzie wielokrotnie udzielałem porad na forum zrzeszającym kilka tysięcy użytkowników. Potem aktywnie działałem na portalach związanych z emulacją i retro grami. Z czasem moja pasja objęła również komputery (przede wszystkim programy) oraz sieć i tak to trwa do dziś.

W wolnych chwilach przeglądam Internet w poszukiwaniu ciekawych wiadomości z Polski i ze świata, a także uprawiam sport. Dalej zdarza mi się pisywać wieczorami różne poradniki czy recenzje gier, z których część można znaleźć w różnych serwisach w Internecie, a część czeka na swój czas na dysku mojego komputera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Drzewko bonsai – uprawa

Sztuka Bonsai pochodzi z Chin. Istnieje legenda, która mówi, że w okresie dynastii Han był pewien czarownik, który posiadał dar zmniejszania gór, rzek, domów do takiego stopnia, że wszystko mieściło się na tacy. Słowo bonsai składa się z dwóch części „bon” – płaska taca oraz „sai” – roślina. Stworzenie miniaturowego drzewka, zajmuje kilka lat.

Jak ocieplić dom styropianem?

Ocieplenie budynku styropianem znacznie poprawia jego izolacyjność. Dzięki dobremu ociepleniu możliwe będzie utrzymanie w domu stałej temperatury. Zlikwidujemy także straty ciepła, co przyczyni się do spodku kosztów ogrzewania budynku. Jak to zrobić?

Zobacz też

Mazurek – przepis

Według tradycji na każde święto przypadają specyficzne, specjalnie przygotowywane, potrawy i ciasta. Zwykle są to potrawy smaczne, lubiane, cieszące się niesłabnącą sympatią. Przepisy przekazywane są z pokolenia na pokolenie. W którym z polskich domów nie jadło się typowego żurku, uszek z grzybami lub świątecznego mazurka. Pomimo że potrawy te są typowe, to nigdy nam się nie znudzą – są częścią tradycji, a bez nich święta byłyby niepełne.

Jak wybrać panele podłogowe?

Planując wystrój pomieszczenia, zwracamy dużą uwagę na wygląd każdego elementu, który ma się w nim znaleźć. Każdy szczegół ma...

Jakie czynniki wpływają na komfort w mieszkaniu?

Lokale mogą różnić się pod względem wielkości, sposobu ich użytkowania czy wystroju. Cechą wspólną jest to, że każdy z...

Może Cię zainteresuje: