Najprościej rzecz ujmując kapitalizacja polega na dopisywaniu należnych odsetek do salda rachunku. Po takiej operacji powiększa się kwota ogólna konta. Przykładowo, jeżeli lokata 5.000 zł zakończyła się po upływie terminu 12 miesięcy z oprocentowaniem 4,5 %, to po kapitalizacji końcowe saldo tej lokaty wyniesie 5.225 zł (minus oczywiście podatek, ale w szczegóły fiskalne nie będziemy się wgłębiać).

W przypadku lokaty kapitalizacja nie jest obowiązkowa, ale zazwyczaj się ją stosuje. Jeżeli jednak Klient życzy sobie wypłacić odsetki, a pozostawić na dalszy okres czasu lokatę to wtedy bank powinien wyksięgować należne odsetki na odrębne konto wskazane przez klienta albo rachunek techniczny, a lokatę (z naszego przykładu – 5.000 PLN) odnowić, czyli przedłużyć. Niektóre banki mają w swojej ofercie specjalny rodzaj takiej odnawialnej lokaty bez kapitalizacji. Czasem spotyka się określenie lokaty rentierskiej. Założenie takiego systemu polega na podpisaniu umowy na, na przykład cztery okresy półroczne z których ostatni ma wyższe oprocentowanie od pozostałych. Po każdym z okresów półrocznych należne odsetki są klientowi wypłacane, a kapitał początkowy lokaty przedłużany na kolejny, taki sam okres. Po każdym z wyszczególnionych okresów klient może wycofać wszystkie środki bez utraty odsetek.

Premią dla klienta za pozostawienie lokaty przez wszystkie 4 okresy jest wyższe oprocentowanie w jego ostatnim półrocznym czasie trwania. Taka inwestycja ma oczywiście sens w dłuższej perspektywie czasowej, ponieważ pozwala uniknąć ryzyka utraty wszystkich odsetek na wypadek zerwania umowy. Brak kapitalizacji ma też swoje plusy dla osób niezbyt zamożnych, dla których regularne, nawet niewielkie wypłaty z tytułu odsetek mogą mieć znaczny wpływ na sytuację budżetu domowego.

Kapitalizacji odsetek od lokaty dokonuje się zawsze na koniec trwania umowy. Inaczej sytuacja wygląda przy kontach osobistych i oszczędnościowych. Tu czas kapitalizacji jest z góry przewidziany umową. Najczęściej występuje kapitalizacja dzienna, miesięczna, kwartalna(co 3 miesiące) lub roczna. Po każdym z przewidzianych terminów bank dokonuje obliczenia należnych środków i zapisuje na koncie klienta odpowiednią kwotę odsetek. Pamiętajmy jednak, że stawki oprocentowania są podawane w stosunku rocznym i czasem, wyższa stawka oprocentowania przy kapitalizacji rocznej, może przynieść mniejsze korzyści niż niższy poziom oprocentowania przy kapitalizacji dziennej. W przypadku kapitalizacji dziennej, każdego dnia do rachunku klienta dopisywane są odsetki, co zwiększa saldo na rachunku i powoduje, że codziennie te zyski są większe.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here