Gracze giełdowi wykorzystują nadarzające się rynkowe sytuacje do szybkiego powiększenia swoich zysków. Zakupują oni często akcje na chwilę przed ukazaniem się dobrej wiadomości o spółce, podnosząc jej kurs. Kiedy wiadomość ze spółki zostanie opublikowana, do zakupu przystępują drobni inwestorzy, którzy po ogłoszeniu dobrej informacji liczą na dalszej wzrosty. Tymczasem często już na tej samej sesji giełdowej cena akcji zaczyna spadać ponieważ więksi inwestorzy sprzedają już swoje akcje z zyskiem.

Pamiętać należy, że celem manipulantów jest często również celowe obniżenie wartości rynkowej spółki. W tym celu wywołują oni panikę, sprzedając większą ilość akcji. Jeśli przystąpią do sprzedaży akcji również drobni inwestorzy, wówczas cena akcji może spaść jeszcze bardziej, dzięki czemu znów istnieje szansa tańszego zakupu akcji danej spółki.

Manipulanci wykorzystują również w celu zarabiania pieniędzy na giełdzie dostęp do poufnych informacji spółki. Osoby znające informacje ze spółki nie mogą, zgodnie z prawem, wykorzystywać tej wiedzy w celu zarobkowania. Wiedzieć należy, że wykorzystywanie niepublikowanych danych celem zarobku jest przestępstwem, a wszystkie dokonywane transakcje na giełdzie są monitorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Komentarze analityków giełdowych w mediach oraz rekomendacje biur maklerskich również wpływają na zmiany cen rynkowych instrumentów finansowych. Błędnie wydana rekomendacja może wywołać niewłaściwy ruch cenowy na danej spółce. Pojawiają się również zarzuty wobec biur maklerskich, że próbują manipulować kursem w taki sposób, że najpierw sami zakupują pakiety akcji, a następnie wydają pozytywną rekomendację dla innych graczy na giełdzie.

Manipulacja to także umówione transakcje poszczególnych graczy, wskutek których dokonują oni zmiany ceny rynkowej spółki w zależności od własnych potrzeb. Jeśli potrzebują dokupić akcje, obniżają ich cenę, aby sprzedać – podwyższają ją. Tym samym zwiększają swoje zyski. Tego typu działania również są zabronione.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić efekt deszczu w Photoshopie?
Następny artykułJak zrobić efekt noktowizora w Photoshopie?

Marcin Łabuś – absolwent zarządzania specjalizujący się w zastosowaniu narzędzi promotion-mix w działalności polskiego sektora telekomunikacyjnego oraz bankowego. Doświadczenie zdobywał przez rozwijanie swoich zainteresowań. Praca to dla niego pasja. Twórca i właściciel portalu telekomunikacyjnego „Simplik.pl”.


Nasz specjalista pisze o sobie:

W 2011 roku ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Specjalizuję się w zastosowaniu narzędzi marketingu w usługach telekomunikacyjnych i bankowych. Zastosowanie elementów marketingu-mix stało się moją pasją podczas studiów, zaś szeroką wiedzę z zakresu bankowości i telekomunikacji mobilnej zdobyłem realizując swoje zainteresowania.

Interesuję się również tematyką inwestycji giełdowych oraz psychologią graczy giełdowych. Silne emocje na giełdzie sprawiają, że nawet najlepsze strategie inwestycyjne nie dają oczekiwanych rezultatów. Psychika graczy jest więc przeszkodą w racjonalnym podejmowaniu decyzji.

Wolny czas spędzam podróżując i odkrywając nowe ciekawe miejsca. Uwielbiam wycieczki rowerowe i spacery po górach.

Zainteresowanych tematyką telekomunikacji zapraszam do współpracy przy tworzeniu alternatywnego portalu – Simplik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here