Inwestowaniem zajmują się wyspecjalizowane jednostki nazywane Towarzystwami Funduszy Inwestycyjnych. Prowadzą je największe banki takie jak BPH, ING, PKO BP czy grupa Allianz, ale też od lat na polskim rynku funkcjonują takie TFI jak Pioneer czy Skarbiec. Wpłacone pieniądze są zamieniane na jednostki uczestnictwa, mające swoją określoną wartość i będące potwierdzeniem udziału w zysku wypracowanym przez dany fundusz.

Tak jak wspomniane zostało na początku, inwestycje w fundusze to oszczędzanie długoterminowe. Fundusze wiążą się z opłatami za administrowanie jednostkami uczestnictwa, a te są najwyższe w pierwszych miesiącach i latach. Dodatkowo, wyjście z funduszu, zaraz po zainwestowaniu pieniędzy, może być obwarowane dodatkowymi prowizjami. A więc wycofanie się z inwestycji w ciągu początkowych lat może spowodować sytuację, w której klient wyciągnie z funduszu mniej pieniędzy niż tam wpłacił.

Jeżeli jednak może pozwolić sobie na dłuższy czas oczekiwania na zysk, to przez cały okres czasu trwania w funduszu może liczyć na specjalistyczną wiedzę osób zarządzających nim oraz dywersyfikację (zróżnicowanie) swojego portfela, a więc inwestycję w różnorakie papiery wartościowe tak, aby osiągnąć jak najwyższy zysk, przy minimalnym ryzyku.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here