Czasami zdarza się, że w pewnym momencie klawiatura podłączona do komputera przestaje reagować lub działać. Oto kilka rad, które warto przeczytać przed podjęciem decyzji o jej wyrzuceniu bądź oddaniu do serwisu:

  • Krok pierwszy

    Na początek, „oczywista oczywistość”, Należy sprawdzić czy klawiatura jest poprawnie podłączona do komputera. Zdarza się bowiem, że niektórzy przez pomyłkę podłączają klawiaturę w miejsce myszki komputerowej.

    Możliwe jest też wypięcie się wtyczki z gniazda lub jej poluzowanie, dlatego warto się upewnić czy w tej kwestii wszystko jest w porządku.

  • Krok drugi

    Jeżeli problem występuje dalej, to warto przetestować działanie klawiatury na innym komputerze. Jeśli i na nim nie będzie ona działać, to może oznaczać, że jest po prostu zepsuta i nie pozostaje nic innego jak kupić nową.

    Gdy okaże się zaś, że jednak funkcjonuje, winny może być sterownik i należy sprawdzić jego właściwości.

  • Krok trzeci

    W tym celu należy jeszcze raz podpiąć klawiaturę do komputera (PS/2 i USB), a następnie wejść w Panel sterowania> System> Menadżer urządzeń> Klawiatury i sprawdzić „Stan urządzenia”.

  • Krok czwarty

    Jeżeli komunikat jest inny niż „To urządzenie działa poprawnie” to można spróbować odinstalować i zainstalować sterownik klawiatury jeszcze raz. W tym celu odłączamy ją od komputera i w Panelu sterowania> System> Menadżer urządzeń> Klawiatury szukamy zakładki „Sterownik”, w której wybieramy „Odinstaluj” i czekamy aż proces się zakończy.

    Jeżeli klawiatura nie działa, a komunikat mówi co innego, można spróbować metody z odinstalowaniem sterownika.

  • Krok piąty

    Następnie należy uruchomić ponownie komputer i podpiąć klawiaturę. System powinien automatycznie wykryć sprzęt i zainstalować sterownik od nowa.

    Jeśli tego nie zrobi lub po poprawnej instalacji klawiatura znów nie będzie działać, to może oznaczać, że jest on po prostu niesprawna i wymaga naprawy bądź wymiany.

  • Uwaga dla użytkowników Windows 98:

    System może nie znaleźć klawiatury automatycznie i wcale nie musi to świadczyć o jej niesprawności. W takim przypadku konieczna jest ręczna instalacja sterowników.

    Mieliście kiedyś taki problem? Jak sobie poradziliście?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie dania przygotować na Wielkanoc?
Następny artykułJak przystroić stół wielkanocny?

Janusz Suwaj - z wykształcenia filolog angielski, z zamiłowania pasjonat konsol i starych gier. Współtwórca serwisu emulatory.info. Współpracował z wydawnictwem CD-Action. Jak przystało na nauczyciela w sposób przejrzysty i zrozumiały przeprowadza naszych użytkowników przez zawiły świat nowoczesnych technologii.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moje zainteresowania związane z komputerami i Internetem są bardzo rozległe i obejmują nie tylko sprzęt czy programy, ale również gry, zwłaszcza te starsze. Posiadam także sporą wiedzę o konsolach, zarówno tych stacjonarnych, jak i przenośnych, ponieważ od lat są moją pasją. Przez kilka lat współtworzyłem jeden z największych serwisów o starych grach na konsole i komputery, gdzie wielokrotnie udzielałem porad na forum zrzeszającym kilka tysięcy użytkowników. Potem aktywnie działałem na portalach związanych z emulacją i retro grami. Z czasem moja pasja objęła również komputery (przede wszystkim programy) oraz sieć i tak to trwa do dziś.

W wolnych chwilach przeglądam Internet w poszukiwaniu ciekawych wiadomości z Polski i ze świata, a także uprawiam sport. Dalej zdarza mi się pisywać wieczorami różne poradniki czy recenzje gier, z których część można znaleźć w różnych serwisach w Internecie, a część czeka na swój czas na dysku mojego komputera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here