Konta bankowe Bezpieczeństwo bankowych serwisów transakcyjnych

Bezpieczeństwo bankowych serwisów transakcyjnych

-

Samo posiadanie loginu i hasła do bankowości internetowej naszego banku nie powinno pozwolić hakerom wykraść nasze pieniądze. Dostają jednak dostęp do danych zgromadzonych na naszych kontach, takich jak dane osobowe, wyciągi bankowe oraz informacje o tym ile i gdzie zarabiamy. Dlaczego jednak możemy czuć się bezpiecznie w bankowości internetowej? Bezpieczeństwo transakcji wykonywanych poprzez przelewy internetowe zapewniają stosowane przez banki kody autoryzacyjne.

Najpopularniejszą dziś formą autoryzacji przelewu bankowego jest SMS z kodem, przesyłanym na nasz numer telefonu komórkowego. I tu pojawia się ostatnio dyskusja wśród użytkowników nowoczesnych smartfonów. Posiadając zainstalowane niebezpieczny program szpiegowski w komórce, osoby trzecie mogą mieć dostęp do treści naszych SMSów i nie musimy być tego faktu w ogóle świadomi. Bezpieczeństwo zwiększy zatem posiadanie mniej zaawansowanego technicznie telefonu do odbioru wiadomości SMS.

Pamiętać należy o zachowanie najważniejszej zasady bankowości elektronicznej, jaką jest nie podawanie nikomu kodów autoryzacyjnych. Zdarza się, że hakerzy tworzą bardzo podobne strony internetowe, do złudzenia przypominające serwisy transakcyjne banków. Podczas próby logowania proszą nas o podanie kodów autoryzacyjnych wysyłanych w tym czasie na naszą komórkę. Kiedy niczego nieświadomi podajemy otrzymane kody, może okazać się, że pozbywamy sie gotówki z naszych kont. Bowiem w rzeczywistości kody otrzymane SMSem służą oszustom do zatwierdzenia transakcji na naszym rzeczywistym koncie, na które zalogowali się w momencie gdy podaliśmy login i hasło na spreparowanej stronie.

Bezpieczeństwo naszych środków strzegą nie tylko SMSy. W zależności od wybranego banku możemy otrzymać sprzętowy token, token GSM do komórki, bądź listę kodów jednorazowych. Zdarzają się również banki, gdzie otrzymamy kartę TAN, na której w poszczególnych polach znajdziemy odpowiednie kody, które podajemy w trakcie dokonywania transakcji.

Pamiętajmy zatem, aby nigdy pod żadnym pozorem nie podawać kodów oraz haseł do logowania osobom trzecim. Zdarza się, że oszuści, podszywają się pod bank w wiadomościach mailowych, prosząc o zalogowanie się na konto klikając w poniższy link. Banki nigdy nie wysyłają do swoich klientów tego typu wiadomości.

Zdarzyła Wam się kiedyś jakaś niebezpieczna sytuacja związana z bankowością internetową? Dajcie znać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zrobić triki na BMX w GTA SA?

Trik możliwy do wykonania na rampie...

Drinki dla kobiet – przepisy

Oczywiste jest, że kobiety i mężczyźni preferują różne alkohole, tak jak i różne smaki. Nawiązuje do tego znany cytat: „Kobieta wybierze słodkie, a mężczyzna wytrawne wino”. Nie zawsze jest to prawda i oczywiście jest to spore uogólnienie, jednak…

Zobacz też

Ojcowski Park Narodowy – atrakcje

Ten jeden z najmniejszych parków co roku odwiedzają tysiące turystów. W malowniczo położonej dolinie można podziwiać skały i formacje wapienne o różnych kształtach, zwiedzać zamki, jaskinie, pustelnię i muzea.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: