Konta bankowe Bezpieczeństwo bankowych serwisów transakcyjnych

Bezpieczeństwo bankowych serwisów transakcyjnych

-

Samo posiadanie loginu i hasła do bankowości internetowej naszego banku nie powinno pozwolić hakerom wykraść nasze pieniądze. Dostają jednak dostęp do danych zgromadzonych na naszych kontach, takich jak dane osobowe, wyciągi bankowe oraz informacje o tym ile i gdzie zarabiamy. Dlaczego jednak możemy czuć się bezpiecznie w bankowości internetowej? Bezpieczeństwo transakcji wykonywanych poprzez przelewy internetowe zapewniają stosowane przez banki kody autoryzacyjne.

Najpopularniejszą dziś formą autoryzacji przelewu bankowego jest SMS z kodem, przesyłanym na nasz numer telefonu komórkowego. I tu pojawia się ostatnio dyskusja wśród użytkowników nowoczesnych smartfonów. Posiadając zainstalowane niebezpieczny program szpiegowski w komórce, osoby trzecie mogą mieć dostęp do treści naszych SMSów i nie musimy być tego faktu w ogóle świadomi. Bezpieczeństwo zwiększy zatem posiadanie mniej zaawansowanego technicznie telefonu do odbioru wiadomości SMS.

Pamiętać należy o zachowanie najważniejszej zasady bankowości elektronicznej, jaką jest nie podawanie nikomu kodów autoryzacyjnych. Zdarza się, że hakerzy tworzą bardzo podobne strony internetowe, do złudzenia przypominające serwisy transakcyjne banków. Podczas próby logowania proszą nas o podanie kodów autoryzacyjnych wysyłanych w tym czasie na naszą komórkę. Kiedy niczego nieświadomi podajemy otrzymane kody, może okazać się, że pozbywamy sie gotówki z naszych kont. Bowiem w rzeczywistości kody otrzymane SMSem służą oszustom do zatwierdzenia transakcji na naszym rzeczywistym koncie, na które zalogowali się w momencie gdy podaliśmy login i hasło na spreparowanej stronie.

Bezpieczeństwo naszych środków strzegą nie tylko SMSy. W zależności od wybranego banku możemy otrzymać sprzętowy token, token GSM do komórki, bądź listę kodów jednorazowych. Zdarzają się również banki, gdzie otrzymamy kartę TAN, na której w poszczególnych polach znajdziemy odpowiednie kody, które podajemy w trakcie dokonywania transakcji.

Pamiętajmy zatem, aby nigdy pod żadnym pozorem nie podawać kodów oraz haseł do logowania osobom trzecim. Zdarza się, że oszuści, podszywają się pod bank w wiadomościach mailowych, prosząc o zalogowanie się na konto klikając w poniższy link. Banki nigdy nie wysyłają do swoich klientów tego typu wiadomości.

Zdarzyła Wam się kiedyś jakaś niebezpieczna sytuacja związana z bankowością internetową? Dajcie znać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jakie okulary dla dziecka?

Wybór okularów dla dziecka to trudne zadanie dla rodziców. Powinny być odpowiednio dopasowane do owalu twarzy dziecka, ale także powinny się dziecku podobać.

Jak zdrowo schudnąć 10 kg?

W dzisiejszych czasach z problemem nadwagi zmaga się coraz więcej osób, kobiet i mężczyzn. Rosnąca świadomość konsumencka powoduje jednak starania, by naprawiać – lub choćby starać się naprawiać – błędy w swoim dotychczasowym jadłospisie. Ale nadmiar wagi pozostaje. Co wtedy? Trzeba zakasać rękawy i zabrać się do pracy!

Zobacz też

Sposoby na dobry sen

Przygotowanie do snu to rytuał, który nie powinien być niczym zakłócony. W trakcie sennego odpoczynku regeneruje się nasz organizm, odpoczywamy i relaksujemy się. Należy jednak pamiętać o eliminacji negatywnych nawyków, które pogarszają jakość snu, zmniejszając drastycznie jego efektywność.

Waporyzacja maksimum korzyści „w chmurze”

Osoby, które wcześniej nie miały styczności z waporyzacją, przeważnie podchodzą do niej z pewną rezerwą. Najczęściej zastanawiają się tym,...

Bluza adidas Originals – modny, praktyczny i wygodny strój

Bawełniana bluza to doskonały wynalazek, jeżeli chodzi o garderobę. Doceniają ją zarówno Panie, jak i Panowie – szczególnie w...

Może Cię zainteresuje: