Konta bankowe Koszty prowadzenia konta bankowego

Koszty prowadzenia konta bankowego

-

Klient ma ogromne możliwości wyboru. Podejmując decyzję warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów rachunku. Przede wszystkim, jaka jest opłata za prowadzenie rachunku, koszty karty – za tak zwaną administrację i wypłaty z bankomatów oraz za przelewy. Nie zawsze warto dać się skusić szczególnie wysokim oprocentowaniem, bo zazwyczaj łączy się z dodatkowymi warunkami. Bank Ochrony Środowiska oferuje swoim klientom oprocentowanie zgromadzonych środków nawet 7%, ale za prowadzenie rachunku trzeba zapłacić od 10 do nawet 45 zł miesięcznie!

Wracając do kluczowych opłat, czyli opłaty za rachunek coraz częściej można spotkać dobre oferty, w których banki nie pobierają tej opłaty. Są to na przykład Bank Pocztowy, Kredyt Bank (Ekstrakonto) i Alior Bank. W tej trójce Kredyt Bank ma najwyższe możliwe oprocentowanie konta, aż 7%, ale tylko dla salda do 3.000 zł i minimalnym miesięcznym wpływie 1.000 zł. BNP Fortis Bank proponuje swoim klientom jedynie 0,8%, ale nie stosuje żadnych limitów co do kwot.

Oferty z haczykami wybierajmy tylko wówczas jeżeli jesteśmy pewni, że możemy spełnić dodatkowe warunki banku. Zwykle nie są one wygórowane, ale jeżeli połakomimy się na przykład na ofertę KB, a nie będzie to nasze główne konto, to możemy zapomnieć o używaniu karty czy regularnych wpływach.

Ważnym elementem są też karty wydawane do konta. Często są dodatkowym źródłem zarobku dla banku, a dla klienta – frustracji. Czy już płaciłem tą kartą w tym miesiącu, ile razy korzystałem z bankomatu, a jaki to był bankomat… ??? Obwarowania jakie banki stosują przy kartach debetowych są ogromne i decydując się na konto trzeba zwrócić na to uwagę. W taryfie banku można spotkać opłatę za posiadanie karty czy też jej miesięczne administrowanie, zwykle jest to drobna kwota 1-7 zł, ale mnożąc średnią opłatę 5 zł przez ilość miesięcy rocznie daje to kwotę aż 60 zł. Można „uciec” od tej opłaty korzystając z wydanej karty.

W KB wymagają 5 transakcji miesięcznie. Alior obniża opłatę dla klienta, który deklaruje ten bank jako swój „główny” z 7 na 5 zł, ale za to otrzymujemy darmowy dostęp do bankomatów na całym świecie. Dodatkowo właśnie należy zwrócić uwagę na opłaty za korzystanie z karty – wypłaty z bankomatów. W bankach, gdzie funkcjonuje opłata za kartę zazwyczaj nie ma dodatkowych kosztów przy korzystaniu z bankomatów. Tak jest w KB i w Aliorze, z kolei BNP Fortis w pakiecie M pobiera opłaty tylko za korzystanie z tak zwanych obcych bankomatów. Bank Pocztowy stosuje odwrotny zabieg – w pakiecie klient otrzymuje 2 transakcje kartą bez opłat, każda następna to 4 zł.

Podejmując decyzję koniecznie trzeba porównać te cechy kont, które są dla nas najważniejsze – opłata za prowadzenie, oprocentowanie, a może transakcje kartą na całym świecie. Dla niektórych klientów liczy się przede wszystkim dostęp do konta – przez oddziały, Internet, a może sms. Internet zwykle nie wiąże się z żadnymi opłatami – szczególnym przykładem są tu konta ING i mbanku, ale już za komunikaty za pośrednictwem sms-ów zazwyczaj banki pobierają niewielkie, dodatkowe opłaty 0,20 do 0,50 zł.

Jeżeli często korzystamy ze zleceń stałych czy polecenia zapłaty koniecznie zapytajmy o opłaty z nimi związane. Może wiemy już że w najbliższej przyszłości będziemy potrzebowali kredytu, wtedy wybór konta oprzyjmy również o warunki kredytowe. Banki chętniej udzielają kredytu klientowi, które „znają” już jakiś czas i mają wgląd w jego rachunki (poprzez konto). Często można wówczas liczyć na niższe koszty.

Na rynku bankowym jest więc w czym wybierać.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Poprzedni artykułJaki okres kredytowania wybrać?
Następny artykułKapitalizacja odsetek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Od czego zależy wysokość ubezpieczenia samochodu?

Ubezpieczenie OC należy do ubezpieczeń obowiązkowych. Właściciel samochodu ma obowiązek zawarcia polisy OC najpóźniej w dniu zarejestrowania auta. Ofert towarzystw ubezpieczeniowych jest sporo, warto zatem rozeznać się w propozycjach ubezpieczycieli, aby wybrać najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb polisę. Jednym z istotnych kryteriów doboru ubezpieczenia jest cena.

Samodzielne badanie piersi

Regularne badanie piersi zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi. W wielu krajach, takich jak Irlandia, jest ono refundowane. Badanie można również wykonać w gabinecie ginekologicznym bądź samemu. Samodzielne badanie nie zajmuje dużo czasu i bez problemu można przeprowadzić je w warunkach domowych. Wymaga jednak praktyki. Jeżeli będziesz często badać swój biust, z czasem nabierzesz wprawy. Jeśli jednak masz wątpliwości, czy wykonujesz badanie we właściwy sposób, zwróć się po pomoc do specjalisty.

Zobacz też

Gin z tonikiem – przepis

Gin z tonikiem. Drink, który rządzi imprezami. Aby go zrobić, potrzeba ginu, toniku i limonki. Proporcje są różne i żadna z nich nie jest ortodoksyjna i pewna. Wszystko zależne jest od szkoły i stylu barmaństwa oraz od smaku pijącego.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: