Wypłata środków przed ustalonym terminem, wiąże się z zerwaniem umowy i utratą części, lub całości uzbieranych na lokacie odsetek od kapitału. Lokaty dynamiczne są zupełnym przeciwieństwem tych pierwszych. Klient może w dowolny sposób dysponować środkami deponowanymi w banku, ta forma lokaty jest jednak bardzo nisko oprocentowana. Jak wiadomo im dłuższy okres trwania umowy depozytowej, tym większe jej oprocentowanie. Sytuacja analogiczna ma miejsce w chwili deponowania dużych kwot. Ostatnim typem lokaty jest depozyt rentierski. Nazwa nie bez powodu kojarzy się z rentą. Klient na podstawie zawartej umowy w określonych w niej odstępach czasu, otrzymuje odsetki powstałe na skutek trwania lokaty. Czyli mówiąc prościej żyje z procentów. Odsetki w przeciwieństwie do standardowej lokaty nie podlegają kapitalizacji. Te produkty są najczęściej zdecydowanie wyżej oprocentowane, niż zwykłe lokaty terminowe czy dynamiczne.

W zależności od oferty banku, wpłaconej kwoty i czasu trwania lokaty oprocentowanie może być bardzo różne. Od 3.80 do 7.25%. Produkty te posiadają jednak swoje obostrzenia. Najczęściej oferowane są klientowi zamożnemu, czyli istnieje minimalna kwota wpłaty na lokatę. Standardowo będzie ona wynosić kilkanaście tysięcy złotych. Posiadając bardzo duży kapitał, możemy zainwestować go w lokatę rentierską i rzeczywiście otrzymywać się z wypłacanych na nasze konto co miesiąc odsetek. Dodatkową zaleta takiego sposobu zarobkowania jest obniżone praktycznie do zera ryzyko utraty kapitału. Z całej gamy produktów depozytowych lokaty rentierskie są z całą pewnością najkorzystniejsze, zarówno z powodu formy wypłaty (środki można przecież przeznaczać pod inne inwestycje) jak pod względem formy umowy i proponowanego oprocentowania. Wada tego produktu jest jednocześnie jego zaleta, czyli wypłata odsetek. W innych rodzajach lokat te najczęściej skapitalizowane, co dodatkowo powiększa nasz zysk. Tu o kapitalizacji nie ma mowy.

Uwaga!

Lokaty są dobrym sposobem na dywersyfikacje portfela inwestycyjnego, czy przechowywanie oszczędności. Lokata rentierska dodatkowo zapewnia nam odczuwalne co miesiąc zyski. O zwykłych terminowych depozytach często zapominamy, czy frustracja związana z zamrożeniem gotówki każe nam zwyczajnie zerwać umowę i poszukać innej formy inwestowania. Odpowiedzią na te argumenty bywa korzystna lokata rentierska.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLokata progresywna – co to jest?
Następny artykułCiąża – prawdy i mity

Karolina Wyszogrodzka - studentka Administracji Publicznej. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy bankiera. Zarówno jako doradca kredytowy, ubezpieczeniowy, jak i inwestycyjny. Współpracuje z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, od dziesięciu lat prowadzi blogi tematyczne związane z finansami oraz te poświęcone polityce i publicystyce.

Nasz specjalista o sobie:

W „wielki i  skomplikowany” świat bankowości trafiłam kilka lat temu przez zupełny przypadek. Moja droga zawodowa od tamtej pory wiedzie przez niemalże wszystkie sektory i rodzaje produktów finansowych. Zebrane dotychczas doświadczenie zawodowe, wiedza - zarówno proceduralna, jak i produktowa - to jednak nie wszystko. Staram się w swoich artykułach odkrywać „ludzkie oblicze” świata finansów. Moim celem jest wyjaśnienie w przystępny sposób mechanizmów, naświetlenie problemów, ukazywanie „kruczków” i „haczyków”.

Naiwny idealizm takiego postępowania ma na celu zwiększenie empatii po obu stronach biurka w placówce finansowej. Ale także na przestrzeżeniu klienta  - przed nie zawsze uczciwymi zasadami gry - i bankiera - przed stosowaniem takich zasad.

Bankowość może być zabawna, mam nadzieję że - przy zachowaniu profesjonalizmu i kompetencji - nie braknie mi nigdy „języka” na ukazanie jej także z tej strony.

Stale dokształcam się w dziedzinie finansów, która - jak wiadomo - zmienia się z dnia na dzień. Pomagają mi w tym zarówno obserwacje rynku, jak i rozmowy ze specjalistami będącymi w gronie moich znajomych.

Finanse nie są jedynym ośrodkiem moich zainteresowań. Jako zodiakalny bliźniak nie potrafię znaleźć dla siebie jednego miejsca na dłużej. Próbuję swoich sił w rysunku i fotografii. Książki traktuję jak narkoman, kończąc jedną odczuwam głód następnej. Otaczająca mnie rzeczywistość - polityczna, społeczna i każda inna - niezmiennie  napawa mnie dziecięcym zdziwieniem. Wyrażam je od ponad dziesięciu lat w swoim blogu, w  formie nie zawsze eleganckich paszkwili i felietonów. Z racji lokalnego patriotyzmu umiłowałam sobie sztukę. Jako wieloletniej tancerce w zespole muzyki dawnej przyswajanie jej  - zwłaszcza w formie teatru  - sprawia mi niewyrażalną w słowach przyjemność. A stresy odreagowuję w swoim królestwie, czyli kuchni dzięki karmienie bliskich i siebie.

Mam wielki apetyt na życie. Nieustannie pracuję nad swoimi kompetencjami i językiem. Trudno mi jednak poskromić w sobie narcyzm, samochwalstwo i naturę prześmiewcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here