Każda dopłata wiąże się z podwyżką oprocentowania. Klient mający w perspektywie gromadzenie oszczędności, nie musi zawiązywać kolejnych umów z bankiem, przy każdej wpłacie. Nie posiada w teczce kilkunastu umów o prowadzanie lokat, a jedynie umowę lokaty progresywnej. Na jej podstawie ustalane są wysokości wpłat, terminy dopłat i oferta oprocentowania środków.

W praktyce lokata progresywna mocno ewoluowała i zmienił się charakter produktu. Mamy do czynienia z wieloma kampaniami reklamowymi, które informują nas o depozytach oprocentowanych od czterech do nawet dwunastu procent. Porównywanie produktu do kuli śniegowej czy inne obrazowe kampanie kuszą. Obecnie lokaty progresywne (progres czyli postęp) zamieniły się w produkty, w których wpłacając nawet jednorazowo określoną kwotę ,mamy do czynienia z miesięczną kapitalizacją odsetek, czyli podwyższeniem kwoty kapitału o odsetki. W związku z tym rośnie również oprocentowanie. Sławetne dwanaście procent, jest oprocentowaniem kapitału w ostatnim miesiącu trwania lokaty.

Gdybyśmy chcieli uśrednić zyski i przeliczyć oprocentowanie okazałoby się, że nie jest ono wcale tak atrakcyjnym. Dla przykładu, rozpiszemy lokatę progresywną na kwotę stu tysięcy złotych, na okres dwunastu miesięcy. Oprocentowanie w pierwszych trzech miesiącach to cztery procent. W trzecim kwartale do sześciu, dziesiąty miesiąc trwania lokaty to oprocentowania na poziomie ośmiu procent, jedenasty dziewięciu, ostatni miesiąc będzie wyczekiwanym przez nas, a zawartym w reklamie miesiącem dwunastoprocentowego zysku. Załóżmy że pierwszym miesiącem trwania lokaty jest styczeń:
4%
styczeń – zysk od kwoty zdeponowanych stu tysięcy zł 260 złotych
luty- zysk po kapitalizacji odsetek i opodatkowaniu to 261 złotych od kwoty 100260 PLN
marzec- 262 złote od kwoty 100521 PLN
5%
kwiecień- zysk po kapitalizacji odsetek i opodatkowaniu to 328złotych od kwoty 100783 PLN
maj- zysk po kapitalizacji odsetek i opodatkowaniu to 329 złotych od kwoty 101111 PLN
czerwiec- zysk po kapitalizacji odsetek i opodatkowaniu to 330 złotych od kwoty 101440 PLN
6%
lipiec -zysk po kapitalizacji odsetek i opodatkowaniu to 397 złotych od kwoty 101770 PLN
sierpień- zysk po kapitalizacji odsetek i opodatkowaniu to 398 złotych od kwoty 102167 PLN
wrzesień- zysk po kapitalizacji odsetek i opodatkowaniu to 400 złotych od kwoty 102565 PLN
8%
październik- zysk po kapitalizacji odsetek i opodatkowaniu to 536 złotych od kwoty 102965 PLN
9%
listopad- zysk po kapitalizacji odsetek i opodatkowaniu to 607 złotych od kwoty 103651 PLN
12%
grudzień- zysk po kapitalizacji odsetek i opodatkowaniu to 813 złotych od kwoty 104258 PLN

Łączny zysk z lokaty to pięć tysięcy siedemdziesiąt jeden złotych, czyli taki jak przy lokacie o stałym oprocentowaniu, na poziomie około 5,5%. Łakome w telewizyjnej reklamie złote dwanaście procent przestaje świecić. Mimo to lokata progresywna w zależności od formy jaką wybierzemy i oferty, przy dużych kwotach, będzie konkurencyjnym produktem dla standardowej lokaty terminowej. Zyski zalezą w dużej mierze od naszej inwencji i znajomości produktu. Do ostatniego trzeba się jednak mocno przyłożyć, poszukać porównać oferty, poprosić o wyliczenie zysku. Ukazany wyżej przykład nie stanowi oferty żadnego z banków, kwoty są uśrednione, a obliczenia mają charakter poglądowy. Warto poprosić doradcę o przedstawienie zysków z konkretnego produktu w sposób czytelny, po to tylko aby progres na jaki luczymy w związku z lokowaniem gotówki, nie okazał się regresem.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKredyt bez zgody współmałżonka
Następny artykułLokata rentierska – co to jest?

Karolina Wyszogrodzka - studentka Administracji Publicznej. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy bankiera. Zarówno jako doradca kredytowy, ubezpieczeniowy, jak i inwestycyjny. Współpracuje z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, od dziesięciu lat prowadzi blogi tematyczne związane z finansami oraz te poświęcone polityce i publicystyce.

Nasz specjalista o sobie:

W „wielki i  skomplikowany” świat bankowości trafiłam kilka lat temu przez zupełny przypadek. Moja droga zawodowa od tamtej pory wiedzie przez niemalże wszystkie sektory i rodzaje produktów finansowych. Zebrane dotychczas doświadczenie zawodowe, wiedza - zarówno proceduralna, jak i produktowa - to jednak nie wszystko. Staram się w swoich artykułach odkrywać „ludzkie oblicze” świata finansów. Moim celem jest wyjaśnienie w przystępny sposób mechanizmów, naświetlenie problemów, ukazywanie „kruczków” i „haczyków”.

Naiwny idealizm takiego postępowania ma na celu zwiększenie empatii po obu stronach biurka w placówce finansowej. Ale także na przestrzeżeniu klienta  - przed nie zawsze uczciwymi zasadami gry - i bankiera - przed stosowaniem takich zasad.

Bankowość może być zabawna, mam nadzieję że - przy zachowaniu profesjonalizmu i kompetencji - nie braknie mi nigdy „języka” na ukazanie jej także z tej strony.

Stale dokształcam się w dziedzinie finansów, która - jak wiadomo - zmienia się z dnia na dzień. Pomagają mi w tym zarówno obserwacje rynku, jak i rozmowy ze specjalistami będącymi w gronie moich znajomych.

Finanse nie są jedynym ośrodkiem moich zainteresowań. Jako zodiakalny bliźniak nie potrafię znaleźć dla siebie jednego miejsca na dłużej. Próbuję swoich sił w rysunku i fotografii. Książki traktuję jak narkoman, kończąc jedną odczuwam głód następnej. Otaczająca mnie rzeczywistość - polityczna, społeczna i każda inna - niezmiennie  napawa mnie dziecięcym zdziwieniem. Wyrażam je od ponad dziesięciu lat w swoim blogu, w  formie nie zawsze eleganckich paszkwili i felietonów. Z racji lokalnego patriotyzmu umiłowałam sobie sztukę. Jako wieloletniej tancerce w zespole muzyki dawnej przyswajanie jej  - zwłaszcza w formie teatru  - sprawia mi niewyrażalną w słowach przyjemność. A stresy odreagowuję w swoim królestwie, czyli kuchni dzięki karmienie bliskich i siebie.

Mam wielki apetyt na życie. Nieustannie pracuję nad swoimi kompetencjami i językiem. Trudno mi jednak poskromić w sobie narcyzm, samochwalstwo i naturę prześmiewcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here