Substancje te często wchodzą w skład innych produktów, które nie należą do grupy mineralnych, jednak ważne jest, aby w składzie kosmetyków, o których mowa, nie znalazły się konserwanty, talk czy syntetyczne dodatki, które nadawałyby zapach produktowi, barwniki organiczne, wypełniacze czy też silikony.

Obecnie nadal brak regulacji prawnych, które określałyby, jakie dokładnie warunki musi spełniać produkt, aby mógł być nazwany mineralnym. Z tego powodu na rynku funkcjonuje wiele kosmetyków, na których znajdziemy adnotację, iż są one mineralne, choć w rzeczywistości tak nie jest. Bywają też sytuacje odwrotne – kosmetyki mineralne nie są prezentowane jako produkty należące do tej grupy. Podstawą wyboru kosmetyków powinno być więc dokładne czytanie składu poszczególnych produktów.

Makijaż mineralny jest szczególnie polecany osobom, które cierpią na alergie. Jeśli chcemy zacząć stosować kosmetyki mineralne, musimy zaopatrzyć się w specjalne akcesoria, które pozwolą nam na wykonanie prawidłowego makijażu przy użyciu tego typu produktów.

W celu nałożenia pudru mineralnego należy użyć dużego okrągłego pędzla z grubym włosiem. Nakładanie tego pudru należy rozpocząć od środka policzka. Następnie nakładamy go na czoło, brodę, nos i powieki. Z kolei korektor rozprowadzamy przy pomocy cienkiego pędzla pod oczami, od zewnętrznego kącika oka w kierunku nosa.

Mineralne cienie do powiek nakłada się tak samo jak zwykłe cienie. Gdy chcemy, by kolor był intensywny, należy położyć dwie warstwy kosmetyku. Jeśli chcemy trochę przyciemnić skórę, można użyć mineralnego pudru brązującego. Nakłada się go ruchem okrężnym. Dla dopełnienia makijażu używa się różu mineralnego.

Uwaga!

Kosmetyki mineralne mogą niestety także wywołać uczulenie. W takiej sytuacji należy po prostu szybko je odstawić. Po jakimś czasie warto spróbować raz jeszcze tego rodzaju produktów, obserwując jednocześnie, czy na skórze ponownie nie pojawi się wysypka lub inne zmiany wskazujące na uczulenie.

Co myślicie o kosmetykach mineralnych? Używacie jakichś? Sprawdzają się lepiej od „standardowych”? Podzielcie się swoimi opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPraca w ciąży – przepisy, prawa ciężarnej
Następny artykułAkcesoria, składniki do produkcji kosmetyków w domu

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here