W swoim składzie zawiera fitosterole, triterpeny oraz węglowodór kariten. Obecność antyutleniaczy – katechiny i witaminy E – nadaje temu produktowi właściwości przeciwnowotworowe. Kwas cynamonowy i cykloartenol chronią z kolei skórę posmarowaną masłem karite przed promieniowaniem UV, a także przyczyniają się do opóźnienia procesów starzenia się organizmu.

Wspomniane już triterpeny odpowiadają za działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przeciwbakteryjne, łagodzące, kojące, wygładzające, rewitalizujące masła karite. Masło to jest całkowicie bezpieczne także dla osób wrażliwych, skłonnych do alergii. Ze względu na brak czynników alergizujących, może być nanoszona na całe ciało, łącznie z okolicą oczu.

Masło karite możemy wykorzystać do różnego rodzaju preparatów nawilżających, odżywczych – jak kremy, balsamy do ciała, szminki. Kosmetyki te z łatwością możemy przygotować w domu. Dokładne przepisy znajdziecie w naszych innych poradach: przepisie na szminkę czy też przepisie na krem do demakijażu.

Masło karite nazywane jest inaczej masłem shea – czasami w różnych recepturach znajdziemy tę drugą nazwę. Podłoże to występuje w produktach przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej i atopowej. Ponadto znakomicie sprawdzi się jako składnik szamponów, odżywek, maseczek do włosów, których zadaniem jest chronić włosy przez szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, jak niska czy bardzo wysoka temperatura, promienie słoneczne. Także te kosmetyki wykonamy bez problemu w domu.

Uwaga!

Jeśli chcielibyśmy przyrządzić olejki, kremy, które są przeznaczone do masażu ciała, przy produkcji tych kosmetyków należy pamiętać, że zarówno samo podłoże – masło karite – jaki i końcowe produkty z tym składnikiem muszą być oddzielone od działania światła oraz wilgoci.

Mieliście okazję testować masło shea? Jak oceniacie jego działanie i skuteczność? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGlinka zielona – działanie, zastosowanie, efekty
Następny artykułOlejek Manuka – działanie, zastosowanie

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here