Kosmetyki Olej macadamia - właściwości, działanie, zastosowanie

Olej macadamia – właściwości, działanie, zastosowanie

-

Roślina macierzysta – Macadamia integrifolia – należy do rodziny srebrnikowatych (Proteaceae). Gatunek ten występuje jako dziko rosnący w Australii. Uprawiany jest także na Hawajach i w Afryce Południowej. Macadamia ma postać wiecznie zielonego drzewa, które posiada wąskie, ząbkowane i skórzaste liście ułożone w tzw. okółkach wokół pędu. Posiada wspomniane już orzeszki, z których otrzymywany jest olej. Ciekawostką może być fakt, że orzeszki te stanowią silną truciznę dla psów.

Olej makadamia ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywany jest zarówno w kosmetyce, jak i w lecznictwie. Ze względu na dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, które występują w nim występują, wykazuje zdolność wymiatania wolnych rodników, może być więc wykorzystywany w profilaktyce chorób nowotworowych. Olej makadamia dobrze się rozsmarowuje na skórze i szybko się wchłania. Ma działanie regenerujące, odżywcze i wygładzające. Zdecydowanie poprawia on wygląd skóry.

Oleju tego możemy używać przy samodzielnej produkcji kremów, balsamów przeznaczonych dla skóry suchej, wrażliwej czy dojrzałej. Ponadto, spróbujmy wykorzystać olej makadamia w maseczkach, szamponach, odżywkach do włosów – szczególnie polecany jest on do łamliwych i kruchych włosów.

Wszystkie wymienione kosmetyki bardzo łatwo wykonać w domu. Dokładne przepisy znajdziecie w innych poradach w dziale Kosmetyki.

Mieliście okazję testować ten olej? Jak oceniacie jego działanie i skuteczność? Podzielcie się opiniami.

Magdalena Solarz

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zarobki w Monachium

Niemcy znajdują się w ścisłej czołówce państw, do których Polacy wyjeżdżają w celach zarobkowych. Nasz język można często usłyszeć na ulicach nie tylko w Berlinie, ale również w Monachium. Sprawdźmy zatem, jakie zarobki oferuje nam to miasto.

Zalety Outplacementu

Czym jest outplacement? Czy warto z niego skorzystać? Jakie są jego zalety i wady? Czy outplacement to pomoc dla zwalnianego czy „wyciszacz” wyrzutów sumienia zwalniającego?

Zobacz też

Jak grać w Kółko i krzyżyk? Zasady

Kółko i krzyżyk to bodaj najpopularniejsza, najprostsza gra strategiczna. Rozgrywka odbywa się między dwoma graczami. Najczęściej do gry używa się kartki papieru, by nakreślić na nim pole, na którym rozgrywana będzie gra. Pole ma zazwyczaj wymiarach 3x3. Każdy z graczy zaznacza na przemian jedną część pola. Jeden z nich kreśli kółko, a drugi krzyżyk.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: