Rodzajów kremów dostępnych w drogeriach jest bardzo wiele. Związane jest to z istnieniem różnych odmian skóry twarzy – normalnej, mieszanej, tłustej czy wrażliwej. Każdy typ skóry wymaga odmiennej pielęgnacji. Ponadto istnieją również kremy z przeznaczone do stosowania na dzień lub na noc. W kremach na dzień możemy spotkać filtry mineralne: tlenek cynku, dwutlenek tytanu, które chronią skórę przed promieniami słonecznymi. Pewne dodatkowe składniki zawierają także kremy przeznaczone do stosowania zimą, kiedy skóra twarzy narażona jest na bardzo niską temperaturę.

Różnego rodzaju kremy i balsamy wykonuje się według takiego samego schematu. Składają się one z fazy wodnej i fazy olejowej. W fazie wodnej zawsze występują substancje rozpuszczalne w wodzie, a w fazie olejowej – rozpuszczalne w olejach. Chcąc zrobić dla siebie krem, musimy najpierw przygotować wszystkie niezbędne akcesoria, urządzenia, naczynia, a także pakowanie na kosmetyk. Ważne, by wszystkie te przedmioty były czyste i suche. Proporcje poszczególnych składników w kremach zależą od ich rodzajów, na przykład –

aby otrzymać 100 g kremu nawilżającego: – 75 g wody – 18 g tłuszczu – 4 g odpowiedniego emulgatora – 3 g substancji stabilizującej emulsję aby otrzymać 100 g kremu tłustego: – 50 g wody – 35 g tłuszczów – 8 g emulgatora – 7 g substancji stabilizującej emulsję

Rodzaje emulatorów i stabilizatorów emulsji podane są w dokładnych przepisach na poszczególne rodzaje kremów. Warto sprawdzić np.: Przepis na krem tymiankowy czy Przepis na krem pomarańczowy.

Jak przygotować krem do twarzy? Należy najpierw odważyć wszystkie składniki, które należą do fazy tłuszczowej, a więc – emulgatory, oleje, woski, tłuszcze. Umieszczamy je w szklance, słoiku lub w żaroodpornym naczyniu. Całość wkładamy do garnka z gorącą wodą i ogrzewamy na małym ogniu tak, aby temperatura tej fazy nie przekroczyła 65-70 stopni Celsjusza. Wszystkie składniki muszą ulec całkowitemu rozpuszczeniu, tak, aby powstała przezroczysta ciecz. Nie możemy dopuścić do pojawienia się grudek, bo pozostaną one w gotowym produkcie.

Do drugiego słoika należy odmierzyć składniki fazy wodnej: wodę destylowaną, napar, odwar. Całość zagotować, aby zabić drobnoustroje, które mogą zanieczyszczać tą fazę. Kolejnym etapem jest chłodzenie składników tej fazy do 65-70 stopni Celsjusza.

Następnie miksujemy lub mieszamy obie fazy ze sobą. Fazę wodną należy powoli wlać do fazy tłuszczowej, cały czas mieszając. Można także zamknąć słoik i energiczne mieszać przez około 2 minuty, aż powstanie emulsja. Pozostawić do ostygnięcia. Gdy całość uzyska temperaturę około 30 stopni, można dodać środki konserwujące. Kiedy zaś całkowicie ostygnie – dodajemy według uznania substancje aktywne lub środki zapachowe. Całość należy jeszcze raz zamieszać i przenieść do docelowego opakowania na krem.

Co powiecie na taki domowy kremik? Sprawdza się równie dobrze jak kremy drogeryjne? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić szampon do włosów?
Następny artykułJak zrobić samemu tusz do rzęs?

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here