Toniki takie łatwo też przygotować samemu w domu. Poniżej znajdziecie kilka przepisów, według których można otrzymać tego rodzaju kosmetyk. Na przykład tonik nawilżający szczególnie polecany jest osobom, które mają tłustą, problematyczną cerę.

Do przygotowania 100 ml toniku: – 60 ml wody destylowanej – 30 ml soku aloesowego – 5 ml gliceryny – 1 g mocznika – 0,1 ml 9% kwasu cytrynowego

Tonik wykonujemy w przezroczystej zlewce czy słoiku, do którego wlewamy wodę destylowaną, rozpuszczamy w niej mocznik, a następnie kolejne substancje, zachowując jednak kolejność – od najmniejszych ilości. Przy czym glicerynę dodajemy na końcu. Po dodaniu każdego ze składników, całość należy dokładnie wymieszać. Gotowy tonik przenosimy do butelki.

Toniki łatwo również przygotować wykorzystując zioła. Tonik, którego przepis zostanie podany poniżej, działa odświeżająco i orzeźwiająco na skórę twarzy.

Będzie potrzebne:
– pół szklanki wody, najlepiej destylowanej
– 2 łyżeczki nasion kopru
– pół łyżki zmielonych igieł rozmarynu
– mały kawałeczek korzenia imbiru
– sok z połowy cytryny

W pierwszej kolejności należy zagotować podaną wyżej ilość wody, dodać do niej nasiona kopru, rozmaryn i posiekany imbir. Całość gotujemy 10-15 minut i pozostawiamy do ostygnięcia. Następnie odcedzamy, a do przesączu dodajemy sok z cytryny. Pozostawiamy do ostygnięcia i przelewamy do butelki. Zalecane jest stosowanie tego kosmetyku raz dziennie – wieczorem.

Dla cery tłustej i mieszanej zalecane jest stosowanie dwa razy dziennie toniku zawierającego rumianek. Jego przyrządzenie jest bardzo proste i nie zajmie nam dużo czasu – 10 g rumianku zalewamy szklanką wrzącej wody destylowanej. Pozostawiamy pod przykryciem, odcedzamy. Przesącz przelewamy do butelki i tak otrzymujemy gotowy tonik. Powodzenia!

Co powiecie o takim toniku? Używacie w ogóle toników w pielęgnacji skóry twarzy? Podzielcie się opiniami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak usunąć blizny po ospie?
Następny artykułŁojotokowe zapalenie skóry – leczenie

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here