Łatwiej czy taniej?

Praktycznie wszystkie reklamy kredytów gotówkowych kuszą sloganami obiecującymi bardzo szybką procedurę kredytową oraz możliwość wydatkowania pieniędzy na dowolny cel konsumpcyjny. Trzeba jednak pamiętać, że liberalne podejście banku znajduje odzwierciedlenie w wartości odsetek, które zostaną przezeń naliczone. Dlatego kredytodawca zadowolony z faktu, że do uzyskania funduszy wystarczył dowód i oświadczenie o zarobkach powinien zdawać sobie sprawę z konsekwencji jakie niesie za sobą tak uproszczona procedura kredytowa. W praktyce różnica w oprocentowaniu pomiędzy omawianymi wariantami sprowadza się do 2-3 punktów procentowych. W przeliczeniu na cały okres kredytowania ta dodatkowa wartość generuje niebagatelne koszty odsetkowe.

Wobec powyższego osoby zainteresowane optymalizacją kosztów kredytowych powinny zwrócić uwagę na kredyt dedykowany zakupowi samochodu. W takim wypadku trzeba się jednak liczyć z tym, że bank dokona starannej oceny zdolności kredytowej klienta. Dlatego też wnioskodawca powinien ze stosownym wyprzedzeniem przygotować wiarygodne dokumenty, które poświadczają zarówno istnienie stosunku pracy, jak i dochody czerpane z tego tytułu. Wyjątek stanowią wnioski klientów zamierzających w znacznym stopniu finansować zakup auta ze środków własnych. Warto bowiem wiedzieć, że niektóre banki zadowalają się pisemnym oświadczeniem o zarobkach jeżeli wnioskodawca ubiega się kredyt finansujący mniej niż 70% wartości pojazdu. Znacznie większą niedogodnością, aniżeli procedura kredytowa są metody zabezpieczenia stosowane przez bank. Każda z nich przyczynia się do ograniczenia autonomii w zakresie dysponowania pojazdem.

Jeżeli chodzi o zastaw rejestrowy to gros problemów i kosztów wiąże się z ustanowieniem oraz późniejszym zniesieniem zastawu. Natomiast w przypadku przewłaszczenia osoba nabywająca samochód staje się współwłaścicielem (przewłaszczenie częściowe) lub jedynie posiadaczem (przewłaszczenie całkowite). Dlatego też zbycie lub modyfikacja pojazdu wymaga zgody banku. Co istotne ewentualny nabywca samochodu zabezpieczonego w taki sposób jest chroniony przed nieuczciwością zbywcy za sprawą obligatoryjnego wpisu do dowodu rejestracyjnego. Trzeba również pamiętać, że status takiego pojazdu może zniechęcać nabywców, ponieważ kredytu będą oni musieli poddać się procedurze badania wiarygodności kredytowej jeszcze przed dokonaniem transakcji.

Istotny koszt samochodu ….

Podsumowując kredyt samochodowy stanowi lepsze rozwiązanie w przypadku nabycia droższego samochodu. Wyższa cena zakupu przekłada się bowiem na wzrost oszczędności z tytułu niższego oprocentowania. W ten sposób korzyści finansowe mogą lepiej zrekompensować wszystkie problemy związane z zawiłością procedury kredytowej oraz ograniczoną autonomią w korzystaniu z pojazdu.

A Wy którą opcję byście wybrali? Dlaczego? Dajcie znać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here