Kredyty Formalności przy kredycie samochodowym

Formalności przy kredycie samochodowym

-

Dokumenty typowe …

Osoba ubiegająca się o przyznanie kredytu samochodowego musi dokonać wielu czynności, które dotyczą również innych kredytobiorców. Dlatego też procedury dotyczące składania wniosku kredytowego oraz poświadczenia tożsamości potencjalnego kredytobiorcy są standardowe. Jeżeli zaś chodzi o informacje dotyczące dochodów, to sytuacja przedstawia się nieco inaczej, aniżeli w przypadku kredytu dysponującego zabezpieczeniem w postaci hipoteki. Otóż w sytuacji, gdy wkład własny jest odpowiednio wysoki (na przykład przekracza wielkość 30%) bank może odstąpić od skrupulatnej analizy informacji o zarobkach wnioskodawcy. Wtedy jest on zobligowany o wypełnienia stosownego oświadczenia w którym sam deklaruje wysokość miesięcznego dochodu.

Trzeba pamiętać, że poświadczenie nieprawdy w takiej sytuacji pociąga nader poważne konsekwencje. Należy się tutaj odnieść do artykułu 297 Kodeksu Karnego, który przewiduje karę od 3 miesięcy do 5 lat dla kredytodawcy przekładającego poświadczające nieprawdę pisemne oświadczenie dotyczące okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania kredytu. Tym samym złożenie nieprawdziwego oświadczeniu o zarobkach jest traktowane z punktu widzenia rodzimego prawa tak samo jak użycie spreparowanych dokumentów.

Jeżeli wnioskodawca pragnie uzyskać kredyt samochodowy o wysokim stopniu pokrycia (LtV większe od 60%-70%) będzie on musiał udokumentować swoje dochody w tradycyjny sposób. Mowa o konieczności dostarczenia wiarygodnych dokumentów poświadczających zatrudnienie (umowa o pracę) oraz wysokość uzyskiwanych dochodów.

… oraz nietypowe

Wszystkie formy zabezpieczeń, które znajdują zastosowanie w przypadku kredytów samochodowych wymagają dokonania specyficznych czynności formalnych. Przykładowo kredytodawca finansujący nabycie używanego samochodu może wymagać okazania odpisu z Centralnego Rejestru Zastawów. Wspomniany dokument powinien wykazywać, że nabywany samochód nie funkcjonuje jako zastaw w relacji do innego wcześniejszego zobowiązania, gdyż taka sytuacja niekorzystnie wpływałaby na interesy banku w przypadku ewentualnego postępowania egzekucyjnego.

Niestety nabywcy używanych samochodów muszą się liczyć z koniecznością dostarczenia jeszcze jednego specyficznego dokumentu. Spora grupa banków wymaga bowiem okazania nie tylko dowodu rejestracyjnego podjazdu ale i zaświadczenia z Centralnej Bazy Pojazdów Poszukiwanych, które zaświadcza, iż dane auto nie pochodzi z kradzieży.

Co myślicie na temat kredytu walutowego na samochód? Zdecydowalibyście się?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak grać P2P przy użyciu Kaillera?

P2P Client to program, który umożliwia bezpośrednie połączenie pomiędzy dwoma graczami korzystającymi z Kaillery.

Choroby nerek – przyczyny, objawy, badania

Znanych jest bardzo dużo chorób, które związane są z patologiami dotyczącymi nerek. Choć nie sposób dokładnie omówić ich wszystkich, warto zwrócić uwagę na pewne objawy, które mogą świadczyć o pewnych zaburzeniach i chorobach nerek.

Zobacz też

Na czym polega kredyt samochodowy?

Wybierając samochód niewielu z nas dysponuje gotówką na jego zakup. Zwykle musimy wspomóc się kredytem. Kredyt samochodowy jest dosyć specyficznym rodzajem pożyczki. W pewnym sensie łączy w sobie elementy zakupu ratalnego, chociaż obejmuje dużo większe kwoty, z kredytem mieszkaniowym w zakresie zabezpieczeń.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: