Kredyty Co to jest kredyt refinansowy?

Co to jest kredyt refinansowy?

-

Niemała prowizja …

Kalkulacja opłacalności kredytu refinansowego zależy głównie od dwóch czynników. Pierwszy z nich wiąże się z prowizją za wcześniejszą spłatę rat dotychczasowego kredytu. Klauzula dotycząca takiej opłaty powinna znajdować się w każdej umowie kredytowej. Wysokość wspomnianej prowizji oscyluje w granicach od 1% do 3% wartości aktualnego zadłużenia. Wedle argumentacji banków taka opłata ma zabezpieczać ich interesy poprzez rekompensatę utraconej wartości odsetek. Warto jednak wiedzieć, że nie wszyscy kredytodawcy stosują wspomnianą politykę co do wcześniejszej spłaty rat.

Dlatego przed podpisaniem umowy kredytowej warto sprawdzić, czy znajdują się w niej obostrzenia odnośnie wcześniejszej spłaty odsetek. Trudno bowiem przesądzić, że nie będziemy zmuszeni do przedterminowego uregulowania zobowiązań na przykład na wskutek refinansowania. Niektórzy kredytodawcy stosują strategię pośrednią zaprzestając pobierania opłaty jeżeli o podpisania umowy minął określony przedział czasu (na przykład 3 do 5 lat). W takim wypadku kredytobiorca powinien zadecydować, czy oczekiwanie na koniec wspomnianego okresu jest dla niego opłacalne.

Natomiast druga kwestia odnosi się zmniejszenia wartości nowego oprocentowania w relacji do zobowiązania spłacanego wcześniej. W praktyce o refinansowaniu kredytu, która wiąże się nieuchronnie ze zmianą kredytodawcy mogą myśleć tylko te osoby, które od pewnego czasu spłacają regularnie poprzednie zobowiązanie. Banki zwykle stosują bowiem jednolite kryterium, które zakłada, że kredyt refinansowy może być przyznany po półtorarocznej spłacie poprzedniego długu.

… oraz inne wydatki

Okazuje się jednak, że omawiana prowizja to nie jedyny koszt refinansowania. Szczególna sytuacja dotyczy właścicieli kredytów walutowych. W przypadku refinansowania (i wcześniejszej spłaty odsetek) są oni narażeni na dodatkowe wydatki, które wiążą ze spreadem walutowym. Należy sobie uświadomić, że szybka spłata kredytu powoduje nawarstwienie kosztów wspomnianych spreadów, które w warunkach terminowej spłaty są rozłożone równomiernie. Zakup waluty poza bankiem wbrew pozorom nie wyklucza dodatkowych kosztów. Pojawią się one jeżeli okaże się, że kurs zakupy waluty na potrzeby szybkiej spłaty wyższy od tego, który posłużył do otwarcia kredytu.

Inną kategoria kosztów kredytu refinansowego dotyczy czynności formalnych. W jej skład wchodzą wszystkie opłaty związane ze zmianą wpisu w księdze wieczystej oraz ustanowieniem nowej hipoteki.

Zdecydowalibyście się na tego rodzaju kredyt? Dlaczego? Podzielcie się opiniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Prokrastynacja – objawy, leczenie

„Prokrastynacja”, czyli „zwlekanie”, to inaczej odroczenie czegoś w czasie. Psychologia określa to zjawisko jako tendencję (patologiczną) do odkładania założonych sobie do realizacji spraw lub obowiązków. W efekcie prokrastynator może mieć problemy w wielu życiowych sytuacjach, w których powodzenie danej sprawy zależy od terminu wykonania zadania.

Inspiracje fotograficzne – skąd czerpać inspiracje do zdjęć?

Inspiracje fotograficzne możemy czerpać zewsząd. Wielu fotografów inspiruje się fotografiami innych autorów. Pamiętam, jeszcze będąc w szkole fotograficznej, rozmawiałem z moim nauczycielem o Helmucie Newtonie, który do dzisiaj pozostał jednym z moich ulubionych fotografów. I wtedy nauczyciel zasugerował mi fotograficzne odniesienie się do twórczości Newtona, skoro jego prace tak bardzo mi się podobają. Powiedział, że nawet jeśli będę bardzo się starał go naśladować, to i tak te zdjęcia nie będą takie same, a ja nauczę się czegoś o warsztacie ulubionego fotografa

Zobacz też

Jak usunąć plamy z błota?

Każdy, kto kiedykolwiek wędrował po górach lub pracował w ogrodzie, na pewno poznał przyjemność prania ubrań, z których, zgodnie z zasadą „co się wysuszy, to się wykruszy”, sypie się piach. Jednak tkaniny jedynie ochlapane błotem uprać jest stosunkowo łatwo, w przeciwieństwie do tych, w które błoto się wbiło. Dziecko, które się przewróciło, turysta, który zjechał ze stromego zbocza czy rowerzysta po przewrotce dostarczają pralce trudniejszego wyzwania.

Objawy i rodzaje zaburzeń nastroju: jak je rozpoznać?

Zaburzenia nastroju to choroba psychiczna, która wpływa na nastrój, emocje, zachowanie i zdolność funkcjonowania codziennego. Często są one nierozpoznawane...

Busy z Katowic do Holandii zawsze na czas?

Wybierając busy z Katowic do Holandii można liczyć na komfortową podróż, dojazd do miejsca docelowego w wybranym terminie, co...

Może Cię zainteresuje: