Środki przeciwbólowe, tabletki na zaparcia i biegunkę, cukierki wykrztuśne – jemy je bez umiaru, nie licząc się z konsekwencjami.

Środki przeciwbólowe

Dawki środków, które zawierają ibuprofen, kwas acetysalicylowy, diklofenek, naproksen lub ketoprofen ogranicz do minimum. Oddziałują one niekorzystnie na śluzówkę żołądka i szpik kostny. Nie łącz różnych leków przeciwbólowych ze sobą, chyba że z tabletkami, które zawierają paracetamol. Nie łykaj pigułek na czczo i jeżeli to możliwe, wybierz środki powlekowe lub w kapsułkach.

Tabletki zawierające paracetamol

Jest to najbezpieczniejszy dla zdrowia rodzaj środków przeciwbólowych. Nie stanowią zagrożenia dla układu pokarmowego i można łączyć je z innymi lekami.

Środki wykrztuśne i powstrzymujące kaszel

Dobierając syrop na kaszel, bardzo łatwo o pomyłkę. Flegmatyczny kaszel, podczas którego na gardle osiada Wam żółtawa substancja, powinno się leczyć syropem hamującym kaszel. Środki wykrztuśne pomagają zlikwidować suchy, męczący kaszel. Zasada jest taka, żeby nie mieszać leków i nie przedawkować. Nadmiar syropu powstrzymującego kaszel może spowolnić reakcje motoryczne i wywołać zawroty głowy. Środki wykrztuśne rozrzedzają wydzielinę, co ułatwia pozbycie się jej ze skrzeli. Nie powinny zażywać ich osoby, które są na antybiotykach, ponieważ syrop może osłabić działanie tych drugich.

Pigułki na katar

Tabletki doustne na przeziębienie powodują kurczenie się naczynia krwionośne i zmniejszają obrzęk w nosie, udrażniając drogi oddechowe. Powinno się je łykać jedynie w początkowej fazie infekcji. Po 3-4 dniach zawarta w nich pseudoafedryna zwiększa ciśnienie krwi, wywołuje bóle głowy oraz powoduje bezsenność. W dłuższej perspektywie zaburza ona pracę serca. Środków na przeziębienie nie powinny zażywać osoby, które mają problemy z astmą, ciśnieniem, wątrobą, cierpią na jaskrę bądź spożywają antydepresanty.

Krople, spraye i żele do nosa

Preparaty, które powodują zwężanie naczyń krwionośnych, wysuszają śluzówkę nosa. Powinno się odstawić je maksymalnie po pięciu dniach stosowania, aby nie zniszczyć swojej naturalnej bariery ochronnej, która zabezpiecza przed zarazkami. Mało tego, po stosowaniu środków do nosa węch staje się przytępiony, a z czasem można się od nich uzależnić.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZmęczone oczy – przyczyny, leczenie
Następny artykułInfekcja pochwy – objawy i leczenie

Żyję w przekonaniu, że podstawą dobrego samopoczucia jest zdrowie – zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne. Popieram akcje i kampanie społeczne, które służą budowaniu świadomości obywatelskiej.

Jestem zwolenniczką zdrowego odżywiania, opartego zwłaszcza na diecie wegetariańskiej i kuchni pięciu przemian. Angażuje się w działalność sektora pozarządowego. Szczególnie jest jej bliska ochrona środowiska. Wyznaje zasady świadomej konsumpcji i racjonalnego zużycia zasobów.

Preferuję zdrowy tryb życia, oparty na rozwoju wewnętrznym i dbaniu o kondycję fizyczną. Z zainteresowaniem śledzę nowinki z lifestyle. Dostrzegam duży potencjał w alternatywnych metodach leczenia, fitoterapii i medycynie niekonwencjonalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here