Wolny obrót, czyli …

Wedle powszechnie stosowanej definicji mianem free float określane są akcje znajdujące się w wolnym obrocie. Oznacza to, że mogą one stać się przedmiotem transakcji na rynku giełdowym w przeciwieństwie do pakietów utrzymywanych przez tak zwanych inwestorów strategicznych. Trzeba bowiem pamiętać, że tacy udziałowcy pozbywają się akcji tylko w przypadku strategicznych decyzji. Dlatego też akcje, które należą do nich są wyłączone z bieżących transakcji i nie mogą być określane jako płynne.

Ze względu na problemy z wyznaczeniem kategorii inwestorów strategicznych przyjęto, że walory w wolnym obrocie znajdują się w posiadaniu tych uczestników rynku giełdowego, którzy nie posiadają więcej niż 5% akcji danej spółki. Wskaźnik free float wskazuje natomiast jaki jest stosunek płynnych akcji do całkowitej liczby walorów, które zostały wyemitowane przez dany podmiot. Bardzo często stosuje się również inne kryteria, które pozwalają lepiej oszacować liczbę płynnych akcji. Otóż po obliczeniu liczby walorów posiadanych przez drobnych inwestorów analitycy poszukują informacji o liczbie akcji, które zostały zastrzeżone dla menedżerów lub wykupione przez nich.

W tym kontekście warto wspomnieć o działalności tak zwanych insiderów. Do tej kategorii graczy giełdowych zalicza się menedżerów, którzy z różnych względów wykupują akcje zarządzanych przez siebie spółek dokonując transakcji insiderskich. Co ciekawe tego typu operacje są uważnie obserwowane przez pozostałe osoby handlujące na giełdowym parkiecie ponieważ podejrzewa się (zresztą nie bez przyczyny), że członkowie managementu posiadają znacznie obszerniejszą wiedzę na temat rzeczywistej kondycji danego podmiotu.

Wobec powyższego można zadać sobie pytanie, dlaczego wysoka wartość free float jest postrzegana jako korzystny czynnik dla rozwoju rynków kapitałowych. Odpowiedź jest dość prosta. Mianowicie pozytywny aspekt dużej liczby akcji znajdujących się w wolnym obrocie polega na tym, że zachęca ona inwestora do nabycia akcji danej spółki. Jak wiadomo osoby nabywające akcje danego spółki zamierzają je zbyć, gdy stopa zwrotu z inwestycji okaże się odpowiednio wysoka. Dlatego obserwują one wartość free float, aby upewnić się, że dany walor jest płynny. Kwestia ta okazuje się kluczowa ilekroć zachodzi konieczność zbycia akcji po danym kursie w celu maksymalizacji zysku lub minimalizacji straty.

Free float, a indeksy …

Okazuje się, że wartość free float posiada spore znaczenie jeżeli chodzi o konstrukcję znanych indeksów giełdowych. Przykładowo metodologia obliczania londyńskiego indeksu FTSE 100 (ang. Financial Times Stock Exchange), uwzględnia wartość free float dla listy stu największych spółek zamiast całkowitej ilości akcji, które zostały przez nie wyemitowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here