Zgodnie z Kodeksem Pracy obowiązkowe dodatki do wynagrodzenia to dodatki wyrównawcze oraz przysługujące za pracę w nocy, w godzinach nadliczbowych oraz w niedziele i święta. Komu przysługują obowiązkowe dodatki do wynagrodzenia? Przedstawiamy kluczowe kwestie.

Dodatek wyrównawczy

Jak sama nazwa wskazuje stanowi wyrównanie między otrzymywanym dotychczas wynagrodzeniem, a tym, które uległo zmniejszeniu w wyniku zmian w przepisach prawa pracy. Oznacza to, że dodatek wyrównawczy stanowi różnicę w tych wynagrodzeniach i jej przyznawany aby de facto nie obniżać wynagrodzenia. Może on przysługiwać w szczególności:

– Zatrudnionym kobietom w ciąży lub karmiącym matkom, którym ze względu na zmianę warunków pracy, przeniesienie do innej pracy lub skrócenie czasu jej trwania zostało obniżone wynagrodzenie;

– Pracownikom, którzy ze względu na objawy choroby zawodowej zostali przeniesieni do innej pracy, co spowodowało obniżenie wynagrodzenia;

– Przeniesionym do innej pracy ze względu na niezdolność do pracy lub chorobę zawodową;

W dwóch ostatnich przypadkach dodatek przyznaje się na maksymalnie sześć miesięcy.

Dodatek za pracę w nocy

Praca w nocy (między godzinami 21.00 a 7.00) obejmuje przynajmniej 3 godziny pracy w ciągu doby w porze nocnej lub minimum ¼ czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypadające na porę nocną. Za pracę w nocy przysługuje dodatek w wysokości 20 % stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę za każdą godzinę pracy w porze nocnej (art. 1518. § 1.).

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Praca w godzinach nadliczbowych to praca, której wymiar przekracza obowiązujące normy czasu pracy lub przedłużony dobowy wymiar czasu pracy. Wysokość dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych wynosi odpowiednio:

– 100% wynagrodzenia jeżeli godziny nadliczbowe przypadały w:

– nocy;

– niedziele i święta, w które pracownik zwykle nie pracuje;

– dniu wolnym od pracy, który został pracownikowi przyznany za pracę w niedzielę lub święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

– 50% wynagrodzenia jeżeli praca w godzinach nadliczbowych odbyła się w przypadkach innych niż w poprzednim punkcie (art. 1511. § 1. pkt. 1 i 2). Za pracę w godzinach nadliczbowych pracodawca może udzielić w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy (art. 1512. § 1. i § 2.).

Dodatek za pracę w niedziele i święta

Za pracę w niedzielę lub święto pracodawca musi przyznać pracownikowi inny dzień wolny od pracy. Gdy nie jest możliwe udzielenie dnia wolnego od pracy pracownikowi należy się dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą przepracowaną godzinę (art. 15111. § 3.).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here