Wśród przykładowych kosztów takiego postępowania art. 265 § 1 OrdPU wymienia:

– koszty podróży i inne należności świadków, biegłych i tłumaczy, ustalone zgodnie z przepisami o należnościach świadków i biegłych w postępowaniu sądowym;

– koszty, o których mowa w pkt. 1, związane z osobistym stawiennictwem strony; jeżeli postępowanie zostało wszczęte z urzędu lub kiedy strona została błędnie wezwana do stawienia się;

– wynagrodzenie przysługujące biegłym i tłumaczom;

– koszty oględzin;

– koszty doręczenia pism urzędowych.

Patrząc na tą krótką listę można jednoznacznie stwierdzić, że kosztami postępowania są wydatki poniesione przez organ w celu przeprowadzenia danej sprawy.

Obciążenie kosztami postępowania

Art. 264 OrdPU obowiązek pokrycia kosztów postępowania podatkowego nakłada na Skarb Państwa, województwa, powiatu lub gminy. Jako wyjątek od reguły traktowane jest obciążenie stron postępowania podatkowego jego kosztami. Taka sytuacja może mieć miejsce tylko, jeśli wynika bezpośrednio z przepisu prawa.

Zamkniętą listę sytuacji, w których strona może być obciążona kosztami postępowania przewiduje art. 267 OrdPU. Do kosztów, które mogą być przekierowane na stronę postepowania zaliczane są koszty poniesione w interesie strony albo na jej żądanie, a niewynikające z ustawowego obowiązku organów prowadzących postępowanie. Przy czym nie stanowią kosztów poniesionych w interesie strony koszty postępowania stanowiące obowiązek organu podatkowego celem wyjaśnienia sytuacji.

Pozostałe koszty, które obciążają stronę postępowania podatkowego to koszty:

– wezwania publicznego, powstałe w trakcie doręczenia stronie pism, zgodnie art.150 OrdPU;

– sporządzania odpisów lub kopii, celem umożliwienia stronie przeglądania akt w każdym stadium postępowania, zgodnie z art. 178 OrdPU;

– przewidziane w odrębnych przepisach (przede wszystkim opinie biegłego);

– powstałe z winy strony, czyli koszty dodatkowe wynikające z zatajenia lub nieprzedstawienia dowodu, złożenia wyjaśnień lub zeznań niezgodnych z prawdą lub z niewykonania przez stronę obowiązków określonych w art. 268.

Koszty dodatkowe

Koszty dodatkowe są nową kategorią kosztów postępowania, nieznaną na gruncie przepisów KPA. Do ich pokrycia zobowiązana jest osoba, która spowodowała ich powstanie przez niewykonanie obowiązków, określonych w art.262 § 1. Ponadto organ podatkowy może ciężar dodatkowych kosztów przenieść na pełnomocnika strony, świadka i biegłego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here