Środki odwoławcze

Podatnikowi przysługuje odwołanie od decyzji w sprawach podatkowych zgodnie z art. 220 § 1. Odwołanie rozpatruje organ podatkowy wyższego stopnia, czyli izby skarbowe, izby celne i samorządowe kolegia odwoławcze. To one rozpatrują odwołania od decyzji podjętych w urzędach skarbowych, urzędach celnych, przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starostę czy marszałka województwa. Również minister finansów może być organem pierwszej lub drugiej instancji. Należy też pamiętać, że jeśli decyzja została wydana przez organ uznawany za wyższą instancję, odwołanie rozpatruje ten sam organ.

Kto rozpatruje?

Dyrektor izby skarbowej, dyrektor izby celnej działa, jako organ odwoławczy odpowiednio od decyzji naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celnego. Może być traktowany, jako organ pierwszej instancji, zgodnie z odrębnymi przepisami, wówczas jest też organem odwoławczym od decyzji wydaje przez ten sam organ.

Samorządowe kolegium odwoławcze działa, jako organ odwoławczy od decyzji wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starosty albo marszałka województwa.

Gdzie się odwołać?

Pismo z odwołaniem należy skierować do właściwej miejscowo izby skarbowej, lecz składa się go w tym samym urzędzie skarbowym, który wydał decyzję? Przy czym skierowanie sprawy bezpośrednio do izby skarbowej nie przyspiesza, a wręcz wydłuża procedurę, bowiem izba skarbowa i tak odsyła takie pismo do odpowiedniego urzędu skarbowego.

Termin odwołania

Odwołanie od decyzji podatkowej należy złożyć w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji. Można je dostarczyć osobiście (prosząc o potwierdzenie na kopii) lub za pośrednictwem poczty, listem poleconym (zachowując dowód jego nadania). Wysyłając odwołanie pocztą za termin doręczenia traktuje się datę nadania pisma w polskiej placówce pocztowej (datę stempla pocztowego). Osoby przebywające za granicą powinny złożyć odwołanie w polskim urzędzie konsularnym.

Przekroczenie 14-dniowego terminu spowoduje, że izba skarbowa nie rozpatrzy odwołania. Jeśli jednak nie dotrzymanie terminu wystąpiło bez winy podatnika i z przyczyn od niego niezależnych takich jak pobyt w szpitalu czy poważna choroba, przysługuje mu prawo wnioskowania o przywrócenie terminu. Do podania o przywrócenie terminu odwołania należy załączyć również samo odwołanie.

Jak napisać odwołanie?

W piśmie odwoławczym od decyzji organu podatkowego należy umieścić zarzuty przeciw decyzji. Niezbędne jest doprecyzowanie istoty i zakresu żądania będącego przedmiotem odwołania. Koniecznie należy również wskazać dowody uzasadniające przedstawione żądanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here