Ryzyko inwestycyjne

W przypadku nabycia obligacji, mimo że należą one do bezpiecznych instrumentów finansowych, możemy ponieść stratę. Zwiększone ryzyko występuje w przypadku inwestycji w obligacje małych przedsiębiorstw. W przypadku inwestycji w fundusze inwestycyjne ryzyko poniesienia strat zależy od rodzaju funduszy, których jednostki uczestnictwa chcemy nabyć oraz od czasu inwestycyjnego, na jaki chcemy ulokować nasze środki. Ryzyko w przypadku funduszy inwestycyjnych akcyjnych będzie znacząco większe od ryzyka poniesienia jakichkolwiek strat w przypadku inwestycji w obligacje.

Potencjalne stopy zwrotu

Stopy zwrotu z przeszłości pokazują, że fundusze inwestycyjne mogą zarobić w dłuższym okresie dużo więcej od obligacji. W długim okresie czasowym niejednokrotnie zdarzały się sytuacje rynkowe, w ramach których fundusze inwestycyjne podwajały majątek swoich klientów. Pamiętajmy, że przeszłość nie może być gwarancją przyszłości. Na jej podstawie możemy jedynie analizować zachowanie się cen jednostek uczestnictwa w czasie i wyciągać wnioski. Potencjalne stopy zwrotu są większe szczególnie w okresie pokryzysowym. Dobre wieści z rynków finansowych, kończące pewien etap kryzysu mogą przynieść wysokie zyski.

Najbardziej odczuwalne straty odczują inwestorzy, którzy w momencie giełdowych szczytów zdecydują się na inwestycje. Jeśli wówczas przyjdzie kryzys mogą stracić sporą wartość swojego kapitału. W funduszach inwestycyjnych ważny jest więc moment wejścia i odpowiednie wyczucie sytuacji rynkowej na światowych giełdach.

Koszty inwestycji

Koszty, jakie musimy ponieść inwestując swoje środki, będą zdecydowanie bardziej odczuwalne dla klientów funduszy inwestycyjnych. Płacą oni za zarządzanie swoimi aktywami. Opłaty z tytułu zarządzania są już wliczone w cenę jednostki uczestnictwa. Dochodzą dodatkowo opłaty za wejście i wyjście, które są różne w zależności od wybranego funduszu. W ofertach promocyjnych banków znajdziemy również często promocje zwalniające nas z opłaty za nabycie jednostek w określonym czasie.

W przypadku nabycia obligacji kosztem jaki poniesiemy będzie natomiast spread czyli w tym przypadku różnica pomiędzy ceną kupna i sprzedaży poszczególnych rodzajów obligacji.

W dobie kryzysu inwestycja w obligacja wydaje się pewniejsza, jednak pamiętajmy, że gdy kryzys się skończy fundusze inwestycyjne zarobią dużo więcej od obligacji. Gdy natomiast na giełdach trwa już długo hossa, inwestorom wydaje się często, ze skoro fundusze zarobiły już tak dużo to nadal będą zarabiać. Tymczasem właśnie wtedy dobrze jest wyjść z inwestycji zachowując zysk. Problem polega jednak na tym, że wielu inwestorów nie posiada jednostek uczestnictwa w funduszach akcyjnych momencie giełdowego dołka, kształtującego się w trakcie światowego kryzysu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here