Lifestyle Obligacje banków spółdzielczych

Obligacje banków spółdzielczych

-

Na czym polegają obligacje banków spółdzielczych?

Banki spółdzielcze emitują swoje obligacje w celu polepszenia wskaźników wypłacalności, a także dostarczenia potrzebnego kapitału do zwiększania liczby udzielanych kredytów. Obligacje te pod kątem prawnym niczym szczególnym nie różnią się od zwykłych obligacji. Dla banków emisja obligacji powoduje stabilizację banku oraz przyspieszenie akcji kredytowej banków.

Obligacje te nie należą jednak do najbardziej bezpiecznych. Wyobraźmy sobie sytuację, w której mały bank spółdzielczy pożycza dużą sumę pieniędzy lokalnym firmom, które niedługo później upadają. Pamiętać należy, że pożyczone pieniądze tym firmom bank wziął z naszej kieszeni. A zatem musi w jakiś sposób znaleźć środki na spłatę długu wobec nas. W przypadku niewypłacalności banku możemy zatem stracić kwotę wniesioną z tytułu kupna obligacji. W zamian za wysokie ryzyko inwestor otrzymuje wysokie oprocentowanie w momencie wykupu obligacji.

W jaki sposób nabyć obligacje banków spółdzielczych?

Obligacje banków spółdzielczych można nabyć na Giełdzie Papierów Wartościowych. Notowane są na rynku obligacji Catalyst, a ilość banków spółdzielczych, które rozpoczynają w ten sposób emitowanie obligacji jest z czasem coraz większa.

Jak wyliczana jest stopa zwrotu?

Na depozytach bankowych zyskać możemy ostatnio nawet 8 % brutto w skali roku. Taką ofertę znajdziemy między innymi w niedawno powstałym internetowym banku pod nazwą BGŻ Optima. Przeciętna rentowność obligacji banków spółdzielczych wynosi obecnie około 7,9%, tymczasem średnie oprocentowanie lokat bankowych wynosi w okolicach 5%. Obligacje banków spółdzielczych są skonstruowane w taki sposób, że można uchronić zainwestowany kapitał przed inflacją. Jak to działa?

Odsetki od obligacji banków spółdzielczych są wypłacane co pół roku zależą od rynkowych stóp procentowych. Bowiem ich oprocentowanie zależy od sześciomiesięcznej stawki WIBOR zwiększonej o marżę w wysokości 3 – 3,5%. Oznacza to, że w sytuacji podniesienia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, a więc w przypadku ogólnego wzrostu oprocentowania banków depozytów nasza inwestycja otrzyma wyższy procent w najbliższym okresie półrocznym.

Kupując jednak obligacje na rynku wtórnym kupujemy je po cenie wyższej od nominalnej, co oznacza, że nasza rentowność będzie nieco niższa. Wynika to z faktu, że na rynku wtórnym handel odbywa się seriami obligacji emitowanymi w poprzednich miesiącach, a więc ich sprzedawca naliczył sobie już w cenie zysk, który przypadał dla niego w okresie trwania jego inwestycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak się zachowywać w miejscach publicznych?

Zachowanie w każdym publicznym miejscu jest podobne. Tak przewiduje savoir-vivre. Jakie dokładnie reguły obowiązują? Kiedy osobę można uznać za dobrze wychowaną?

Zmiany w podatkach w 2012 roku

Wraz z rozpoczęciem 2012 roku należy się liczyć ze wieloma zmianami. Niestety, część z nich wiąże się z podniesieniem różnego rodzaju opłat czy podatków. Polacy muszą liczyć się z tym, że więcej zapłacą za prąd, węgiel, papierosy, śmieci, ubranka dla dzieci. Zmieniają się także zasady wypłacanie niektórych świadczeń, m. in. becikowego.

Zobacz też

Jak czyścić wiklinowe meble?

Wiklina ma według mnie niesamowity urok, a dodatki z wikliny świetnie wyglądają. Niestety, przed kupnem wiklinowych mebli czy dodatków wiele osób powstrzymuje nieprawdziwe przekonanie, iż trudno utrzymać wiklinę w czystości. Nic bardziej mylącego. Wystarczy poznać kilka sprawdzonych sposobów na jej czyszczenie i spokojnie można cieszyć się jej urokiem.

Wiosenny luz, czyli bluzy na wiosnę

Bluza dresowa to, po dżinsach i t-shircie, najbardziej wszechstronny ubiór. Jej sportowy charakter nie przeszkadza zestawiać ją w zupełnie niesportowych...

Uwielbiane przez dzieci maskotki ze Świnką Peppą

Świnka Peppa jest jedną z ulubionych bohaterek kreskówek dla dzieci w Polsce. Wiele z nich codziennie towarzyszy uroczej śwince...

Może Cię zainteresuje: