Możliwe do osiągnięcia stopy zwrotu

Obligacje skarbowe dają obecnie oprocentowanie na poziomie 4,5%, co nie jest satysfakcjonującym wynikiem dla wszystkich inwestorów. Fundusze papierów dłużnych, inwestują swoje środki w obligacje skarbowe z dłuższym terminem wykupu a także w instrumenty rynku pieniężnego i obligacje komunalne. Stopy zwrotu funduszy papierów dłużnych za ostatni rok wahają się od 3,5% do nawet 12%. Najwyższe oprocentowanie można było w ostatnim roku uzyskać między innymi w funduszach obligacji europejskich, gdzie mimo trwającego kryzysu jednostki uczestnictwa zyskiwały najwięcej. Dodatkowo zarabiały na zwiększającym się kursie europejskich walut.

Ryzyko inwestycyjne

W przypadku inwestycji bezpośredniej w obligacje Skarbu Państwa jedynym ryzykiem jakie ponosimy jest ewentualny upadek danego kraju, a więc jego niewypłacalność. Taka sytuacja w Polsce jest nadal mało prawdopodobna, przyjąć więc możemy, że nie ponosimy większego ryzyka inwestycyjnego wybierając inwestycje w obligacje skarbowe. W przypadku inwestycji w fundusze papierów dłużnych również nie ponosimy znacznego ryzyka utraty wartości naszego portfela. W przypadku funduszy dodatkowo nasze środki są zdywersyfikowane na różne inne instrumenty finansowe, w zależności od wybranego funduszu. Umożliwia również łatwiejszą inwestycje na rynkach innych krajów, ponieważ dokonuje transakcji naszymi środkami.

Koszty i opłaty

W przypadku zakupu obligacji skarbowych określamy ilość nabywanych papierów. Za jedną obligację na Rynku pierwotnym zapłacimy sto złotych. Będzie to nasz jedyny koszt. Całość kwoty odzyskamy w terminie wykupu wraz z odsetkami. Nie musimy więc nic dodatkowo wykonywać w celu wypłaty środków na końcu trwania inwestycji. W przypadku funduszy inwestycyjnych dokonujemy nabycia określonej ilości jednostek uczestnictwa. Ich ilości wyrażona jest w kilku liczbach po przecinku, co oznacza, że nie musimy nabyć jednej jednostki uczestnictwa, lecz możliwy jest zakup części jednostki.

Nabywając więc je podajemy kwotę, za jaką chcemy nabyć, zaś system komputerowy obliczy nam ilość należnych jednostek uczestnictwa. Nabywając fundusze inwestycyjne musimy jednak liczyć się z kosztami poniesionymi na ich zakup. W przypadku funduszy bezpiecznych może to być na przykład 1% wpłacanej kwoty, ale zdarzają się również dużo droższe oferty.

Opłaty te w pewien sposób zabezpieczają fundusz inwestycyjny, przed sytuacją, w której klient zbyt często dokonuje nabycia i zbycia jednostek. Dodatkowo fundusz pobiera opłaty za zarządzanie, które wliczone są już w podawane wyniki. W przypadku wyjścia przed minimalnym trwaniem inwestycji fundusz może pobrać na przykład opłatę likwidacyjną. W przypadku obligacji również stracimy część wpłaconego kapitału, jeśli wykupimy obligacje wcześniej. Stracimy wówczas 1 procent.

Podsumowując koszty i zyski stwierdzić można, że opłaca się wybrać fundusze papierów dłużnych jeśli dany fundusz ma możliwość zarobienia więcej od obligacji skarbowych. W przypadku, gdy dany fundusz zarabia tyle, ile wynosi oprocentowanie obligacji, warto wtedy wybrać obligacje, bowiem nie ponosimy dodatkowych kosztów, a więc będzie to bardziej opłacalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here