Kontrakt menedżerski nie doczekał się odrębnej regulacji prawnej i należy do nienazwanych umów cywilnoprawnych. Przyjmuje się, iż kontrakt taki to rodzaj umowy o świadczenie usług, do której znajdują zastosowanie przepisy dotyczące zlecenia. Wobec tego należy przyjąć, iż dla celów ubezpieczeniowych menedżer traktowany jest jako zleceniobiorca i podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu na zasadach obowiązujących tę grupę osób. Tak więc osoba taka podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnym, rentowym i ubezpieczeniu zdrowotnemu; ubezpieczenie chorobowe natomiast nie jest obowiązkowe.

Od czego płacić składki?

Najczęściej wynagrodzenie menedżera jest określane kwotowo. W takim wypadku podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla takiej osoby stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez niego z tytułu wykonywania kontraktu. Natomiast podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi podstawa wymiaru składek społecznych, pomniejszona o składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez menedżera.

Kontrakt w ramach własnej firmy

Możliwa jest również sytuacja, w której menedżer zawiera kontrakt w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Jeżeli uzyskiwane przez niego przychody pochodzą jedynie z takiego kontraktu, wówczas działalność gospodarcza nie będzie stanowiła dla niej tytułu do ubezpieczeń, a obowiązkowe będą dla niego ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne tylko z zawartego kontraktu.

Bardziej skomplikowana sytuacja ma miejsce gdy w ramach działalności menedżer obok przychodów z kontraktu menedżerskiego uzyskuje też przychody z działalności gospodarczej, wówczas ma on dwa tytuły do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

To, z którego tytułu będzie on podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym rozstrzyga art. 9 ust. 2 i 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, z którego wynika, że osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów jest objęta obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi z tego tytułu, który powstał najwcześniej.

Jeżeli oskładkowane wynagrodzenie menedżera jest odpowiednio wysokie (czyli 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale bądź 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia) może on dokonać zmiany tytułu do ubezpieczeń społecznych. Natomiast z art. 82 ust.1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wynika, iż składka zdrowotna jest obowiązkowa z obydwu tytułów.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here