Ograniczenia prawne treści umowy o pracę rozstrzygają kwestie związane z nawiązaniem stosunku pracy na korzyść pracownika. W umowie o pracę istotne są również kwestie wynagradzania. Co wyróżnia umowę o pracę w porównaniu z umowami cywilnoprawnymi oraz jakie są zasady przyznawania wynagrodzeń na jej podstawie? Przedstawiamy kluczowe kwestie.

Umowa o pracę – charakterystyka

W oparciu o tę umowę następuje świadczenie pracy w ścisłym tego słowa znaczeniu. Nawiązanie stosunku pracy zobowiązuje pracownika do systematycznego świadczenia określonego rodzaju pracy na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem oraz w wyznaczonym przez niego miejscu i czasie.

Spełnianie przez umowę takich warunków, niezależnie od tego jak zostanie nazwana, powoduje, że jest ona stosunkiem pracy. Umowa o pracę w pewnym sensie chroni pracownika przez bezpodstawnym zwolnieniem z pracy, na jej podstawie korzysta on z urlopu wypoczynkowego, czego nie przewiduje ani umowa o dzieło, ani też umowa zlecenie.

Od umów cywilnoprawnych umowę o pracę odróżnia także bezwzględny obowiązek osobistego świadczenia pracy. Umowa o pracę musi mieć formę pisemną. W odróżnieniu od umowy o dzieło, w umowie o pracę pracownik nie musi uzyskać określonego rezultatu, ale jest zobowiązany świadczyć pracę i stosować się do poleceń pracodawcy. W przypadku umów cywilnoprawnych między stronami nie ma stosunku podporządkowania, który występuje w stosunku pracownika wobec pracodawcy. Zatrudniony na podstawie umowy o pracę podlega obowiązkowi odprowadzania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Warunki wynagradzania w umowie o pracę

Zgodnie z kodeksem pracy za wykonaną w ramach tej umowy pracę przysługuje pracownikowi wynagrodzenie. Jedynie w odniesieniu do umowy o pracę pracownikowi zagwarantowane jest minimalne wynagrodzenie, a pracodawca jest zobowiązany odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne.

W umowie o pracę powinna zostać wskazana wysokość wynagrodzenia lub stosowny odnośnik do stawek wynagrodzenia zawartych w przepisach płacowych obowiązujących w dziale, w którym jest zatrudniony pracownik. Wynagrodzenie powinno odpowiadać rodzajowi pracy i kwalifikacjom pracownika, a także sprzyjać usprawnieniu pracy i podnoszeniu jej jakości. W skład wynagrodzenia wchodzi płaca zasadnicza oraz dodatki funkcyjne, za pracę w szczególnych warunkach itp., a także premie wynikające z regulaminów lub przepisów płacowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here