Przez umowę zlecenia rozumie się umowę, której przedmiotem jest dokonanie określonej czynności prawnej. Umowa zlecenie jest uregulowana w kodeksie cywilnym, co sprawia, że znacząco różni się od podlegającej kodeksowi pracy – umowy o pracę. Dotyczy to w szczególności zasad wynagradzania. Jakie są zatem specyficzne cechy umowy zlecenia oraz zasady przyznawania na jej podstawie wynagrodzeń? Przedstawiamy kluczowe kwestie.

Umowa zlecenia – specyfika

Bardzo ważną charakterystyką umowy zlecenia jest zasada należytej staranności odnosząca się do przyjmującego zlecenia. Oznacza ona, że zleceniobiorca ma wykonać czynność / czynności zmierzające do określonego rezultatu, nie musi natomiast tego ostatecznego rezultatu osiągnąć. Bardzo istotne jest również to, że w umowie zlecenia istnieje obowiązek osobistego wykonywania umowy, co nie ma zastosowania w umowie o dzieło.

Istnieją od tej reguły odstępstwa np. w wyniku zaistnienia szczególnych okoliczności, jednak zleceniodawca musi zostać o tym poinformowany lub też należy zawrzeć stosowną klauzulę w umowie. Obowiązkiem przyjmującego zlecenie jest również udzielanie zleceniodawcy informacji o przebiegu sprawy. Ponadto po wykonaniu zlecenia przyjmujący zalecenie przedkłada zleceniodawcy sprawozdanie z wykonania dzieła oraz wydaje mu wszystko co uzyskał w trakcie wykonywania czynności przewidzianych w umowie.

Umowa zlecenia – zasady wynagradzania

Wynagradzanie jest obowiązkiem zlecającego, jednak, co istotne treść umowy może zastrzegać brak odpłatności za wykonanie zlecenia. Jeżeli nie zawrze się zapisu o nieodpłatności zlecenia, lub gdy kwestia wynagrodzenia w ogóle nie zostanie poruszona w treści umowy, wówczas, co do zasady umowę zlecenia traktuje się jako odpłatną. Najczęściej jednak w umowie określa się jaka kwota zależy się zleceniobiorcy za wykonanie zlecenia. Gdy jednak strony tego nie ustalą przyjmuje się, że wysokość wynagrodzenia powinna odpowiadać wykonanej pracy.

Wynagrodzenie przysługuje zleceniobiorcy po wykonaniu przewidzianych w umowie czynności prawnych. W umowie można jednak zawrzeć odmienne postanowienia. Ponadto możliwe jest uzyskanie przez zleceniobiorcę zaliczki na niezbędne wydatki, lub zwrot poniesionych kosztów wraz z odsetkami po wykonaniu zlecenia. Umowa zlecenia może zostać wypowiedziana ze skutkiem natychmiastowym zarówno przez zleceniodawcę, jak i zleceniobiorcę. Przy takiej formie rozwiązania umowy zleceniobiorca jest zobowiązany zwrócić zaliczkę, a zleceniodawca zwrócić przyjmującemu zlecenie poniesione dotychczas koszty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here