Miłość Białe kłamstwo w związku

Białe kłamstwo w związku

-

1. Nerwy na wodzy. Pierwszą zasadą w sztuce mówienia nieprawdy jest wewnętrzne opanowanie. Jeżeli nie chcemy wzbudzać podejrzeń, musimy postarać się o zachowanie wszelkich pozorów spokoju. Nie może nam drżeć głos, musimy zapanować nad poceniem się rąk czy jąkaniem. Ewentualne zmieszanie najlepiej pokryje czarujący uśmiech i lekki pocałunek w usta.

2. Kłamstwo prosto w oczy i panowanie nad gestykulacją. Tym, co może nas zdradzić jest na pewno spojrzenie. Kiedy kłamiemy, mamy tendencję do patrzenia wysoko w prawo, ponieważ wykorzystujemy wtedy twórcze myślenie, za które odpowiedzialna jest prawa półkula. Dlatego musimy kontrolować ten odruch, a także nie uciekać wzrokiem od naszego partnera. Co ciekawe, objawem konfabulowania jest również pocieranie palcem nosa i dotykanie twarzy rękoma, zwłaszcza okolic oczu. Są to zatem gesty, na jakie musimy uważać.

3. Półprawdy, półkłamstwa… Najlepszym punktem wyjścia do okłamania partnera jest oparcie wszystkiego na jakiejś sytuacji, która rzeczywiście miała miejsce. W ten sposób zyskujemy gruntowne podstawy dla małych przeróbek prawdziwego przebiegu zdarzeń. Niekoniecznie też musimy od razu kłamać, czasami wystarczy przemilczeć kilka istotnych okoliczności, aby ocena danego zdarzenia była zupełnie inna.

4. Im prościej, tym bardziej wiarygodnie. Aby nasza opowieść brzmiała dla partnera wiarygodnie, ważne żebyśmy nie starali się zmyślać zbyt wielu szczegółów. W zawikłanej historii bardzo łatwo będzie się nam pogubić, a wtedy wpadka murowana. Lepiej maksymalnie uprościć wersję wydarzeń, a także nie wymyślać jakiś niestworzonych okoliczności. Wszystko musi brzmieć wiarygodnie i zwyczajnie.

5. Dobre alibi. Jeśli zamierzamy opowiedzieć naszemu partnerowi sytuację, w której występują jakieś inne osoby, koniecznie musimy je o tym uprzedzić. Nie wystarczy powiedzieć: „Byłam u Ani” lub „wydałam tylko niewielką sumę, możesz zapytać Małgosi”. Być może ktoś będzie musiał później potwierdzić przebieg całego zdarzenia, dlatego lepiej na zapas się zabezpieczyć.

Uwaga!

Zanim jednak zastosujemy wszystkie powyższe metody, zastanówmy się dokładnie, czy nie będzie prościej powiedzieć po prostu… prawdę.

Jakie sytuacje usprawiedliwiają okłamanie partnera? Czy może zawsze – niezależnie od okoliczności – trzeba być szczerym? Co sądzicie?

Agnieszka Czarkowska

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kreacje na karnawał – pomysły

W karnawale wszystko wolno – jeśli chodzi o ubranie nie musimy się ograniczać. Możemy wybrać najbardziej zwariowane propozycje projektantów. Ważne jedynie żeby wybrać taki strój, który nie będzie utrudniał swobodnej zabawy na parkiecie.

Czym jest ACTA?

Kontrowersje wokół ACTA zaciemniły rzeczywisty charakter tego dokumentu prawnego. Acta jest umową międzynarodową multilateralną - wielostronną, do której w każdej chwili mogą przystąpić zainteresowane państwa z całego świata. Wskazane w niej rozwiązania nie są niczym zaskakującym wobec polskiego prawa, jakie obowiązuje od wielu lat i które jest - w wielu przypadkach - znacznie surowsze niż standardy ochrony przyjęte w powszechnie oprotestowanym ACTA.

Zobacz też

Jak pozyskiwać nowych klientów?

Pozyskiwanie nowych klientów wymaga analizy istniejących kanałów sprzedaży i poszukania nowych, które dotąd nie zostały wykorzystane, a także poszukania nowej grupy klientów nie korzystającej dotąd z naszych usług czy produktów.

Wkrótce zostaniesz mamą? O tych gadżetach warto pomyśleć!

Jako przyszła mama na pewno nie możesz doczekać się spotkania z maleństwem. W trzecim trymestrze pojawia się syndrom wicia...

Urządź swoje wnętrze i… śpij spokojnie. Dobre łóżko to podstawa!

Wybierając łóżko zazwyczaj mamy na uwadze to, by pasowało do stylu wnętrza. Słusznie, ponieważ jest ono najważniejszym meblem w...

Może Cię zainteresuje: