Nigdy nie poniżaj partnera. Mądra kłótnia to taka, kiedy pomimo całego naszego wzburzenia staramy się nie tracić nad sobą kontroli i nie obrażamy drugiej strony. Gorzkie słowa usłyszane podczas ostrej wymiany zdań mogą na długo zapaść naszemu partnerowi w pamięć, a kiedy zdenerwowanie opadnie, możemy czuć się bardzo źle z tym, co wykrzyczeliśmy w gniewie.

Skup się na swoich emocjach, a nie na obwinianiu drugiej strony. Bardzo istotną sprawą podczas kłótni jest zapanowanie nad oskarżycielskim tonem, jaki ciśnie się nam na usta. Najlepszym sposobem, żeby tego uniknąć jest skoncentrowanie się na szczerym wyrażaniu własnych emocji, czyli na przykład zamiast mówić: „jesteś egoistą”, lepiej powiedzieć: „Twoje zachowanie sprawiło, że poczułam się, jakby Ci na mnie nie zależało”. Dzięki temu mamy dużą szansę, że partner naprawdę zrozumie, o co nam chodzi.

Nie generalizuj i nie wyciągaj rzeczy z przeszłości. Jednym z najczęściej popełnianych błędów w związku bywa uogólnianie jednej sytuacji na całokształt łączącej nas więzi. Czasami miewamy również pokusę, aby podczas jednej kłótni zrobić partnerowi rewizję wszystkich jego słabości. Nie jest to jednak najlepsza taktyka. Sprzeczając się w ten sposób, tak naprawdę nie uda nam się poprawić niczego w naszej relacji, ponieważ chcemy ogarnąć zbyt wiele rzeczy jednocześnie.

Wysłuchaj argumentów partnera. Niezmiernie trudną, ale jednocześnie bardzo pożądaną rzeczą podczas sprzeczki w związku jest umiejętność słuchania. Nawet jeśli uważamy, że nasza druga połówka w danej sytuacji kompletnie nie ma racji, powinniśmy dać jej szansę na przedstawienie jej punktu widzenia. Dzięki przestrzeganiu tej zasady można rozwiązać nawet najbardziej bolesne kwestie. Obie strony czują się bowiem jednakowo ważne i obdarzane szacunkiem.

Nie uciekaj się do szantażu, żeby przeforsować własne zdanie. Warto pamiętać, że nawet gdybyśmy bardzo pragnęli wymusić na partnerze określone zachowanie, sięganie po emocjonalne groźby jest grą nie fair. Jeżeli na przykład przy każdej kłótni będziemy szantażować drugą stronę odejściem, na pewno odbije się to niekorzystnie na naszym związku. Taka sytuacja prowadzi bowiem do utraty poczucia bezpieczeństwa i narusza wzajemne zaufanie, dlatego bądźmy ostrożni.

Czy kłótnia jest dla Was metodą na rozładowanie emocji czy raczej jej unikacie? Jak często się kłócicie z parnerem?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBiałe kłamstwo w związku
Następny artykułJak zakończyć romans?

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here