Miłość Jak uratować związek po zdradzie?

Jak uratować związek po zdradzie?

-

Mediacja dla par. Dobrą metodą na nawiązanie ze sobą dialogu po zdradzie może być skorzystanie z pomocy mediatora. Niewierność zawsze wiąże się z olbrzymimi emocjami – jedna strona wciela się w rolę oskarżyciela, a druga próbuje się jakoś bronić. Żeby dom nie przerodził się w salę sądową, warto pozwolić osobie z zewnątrz przyjrzeć się wzajemnym relacjom. Mediator to ktoś, kto nie będzie bronił racji żadnego z partnerów, natomiast będzie dążył do maksymalnego porozumienia pomiędzy stronami.

Odbudowanie zaufania. Oczywiście wiele par radzi sobie z taką sytuacją samodzielnie. Jeżeli zależy im na ratowaniu związku, powinni zacząć od przywrócenia utraconego zaufania. Osoba, która dopuściła się zdrady, będzie musiała w takiej sytuacji na jakiś czas poświęcić trochę swojej osobistej autonomii i pozwolić się kontrolować. Sama obietnica poprawy może się bowiem okazać niewystarczająca. Konieczne będzie po prostu udowodnienie swoich uczuć.

Odbudowanie bliskości. Kolejnym krokiem jest próba ponownego nawiązania wzajemnej bliskości. Skoro doszło do zdrady, partnerzy znacznie się od siebie oddalili. Odbudowa intymnych relacji może być tym trudniejsza, że strona zdradzona odbiera winowajcę jako kogoś, kto okazał się obcy. Czasami do odzyskania bliskości paradoksalnie potrzebna jest chwilowa rozłąka, a potem spotykanie się na gruncie neutralnym – wspólne wyjścia do kina czy na kolację. Kolejnym etapem może być ponowne zamieszkanie ze sobą. Jeżeli wszystko będzie odbywać się stopniowo, jest duża szansa, że związek uda się uratować.

Odbudowanie seksu. Ostatnie ogniwo, które jest konieczne do uratowania związku po zdradzie, to naprawa relacji seksualnych. Nie łatwo powrócić do udanego seksu, jeżeli ma się świadomość, że partner był w łóżku z inną kobietą. Fizyczne zbliżenie bywa też trudne dla mężczyzny, który ma w wyobraźni obraz żony kochającej się z innym. Pożądanie po zdradzie jednak nie wygasa, nadal przyciąga do siebie kochającą się parę. Dlatego jeśli partnerom uda się odbudować inne płaszczyzny związku, seks w końcu scementuje go na nowo.

Czy potrafilibyście wybaczyć zdradę? Wyraźcie swoją opinię w komentarzu.

Agnieszka Czarkowska

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co to jest precedencja?

Precedencja oznacza pierwszeństwo, np. przy wchodzeniu do pomieszczenia, siadaniu przy stole, przedstawianiu znajomych. Nie zawsze zasady pierwszeństwa w relacji towarzyskiej pokrywają się z procedencją służbową. Czym się różnią?

ISO – co to jest, jakie wybrać, jak ustawić?

ISO to wskaźnik, który określa czułość negatywu lub matrycy na światło. Pod nazwą ISO kryje się International Standarization Organization (Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna). Wartość ISO odpowiada za wrażliwość materiału światłoczułego na światło. Im mniejsza wartość, tym film mniej wrażliwy na światło. Na przykład, film o czułości 100 ISO jest dwa razy mniej czuły na światło niż film o czułości 400 ISO. Podobnie jest w przypadku matrycy światłoczułej.

Zobacz też

Co warto zobaczyć w Turcji?

Turcja to kraj łączący wpływy Azji i Europy, który jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku Polaków i obywateli wielu innych krajów z całego świata. Kraj przyciąga swoją różnorodnością, ciekawym ukształtowaniem terenu, wspaniałymi plażami i niezliczoną ilością atrakcji turystycznych. Właśnie te ostatnie chcielibyśmy tutaj pokrótce przedstawić. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat najważniejszych godnych odwiedzenia miejsc w Turcji.

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: