Poznań znajduje się w pierwszej piątce najchętniej odwiedzanych miast Polski. W stolicy województwa wielkopolskiego zobaczyć trzeba przede wszystkim Stare Miasto ze Starym Rynkiem i licznymi zabytkami. Pominąć nie można kamienic, domków budniczych i pięknego renesansowego ratusza. Obecnie odbudowywany jest najstarszy w Polsce zamek królewski. Na Ostrowie Tumskim położona jest najstarsza katedra o ogromnym znaczeniu historycznym – jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski.

Poznań to miasto ciekawych muzeów i szeregu imprez kulturalnych. Do najbardziej znanych wydarzeń należy Malta Festival Poznań, który przyciąga twórców teatralnych, filmowych, muzycznych i tancerzy z wielu rejonów świata. Jezioro Maltańskie jest miejscem wypoczynku i zawodów kajakowych i wioślarskich.

Kulturalne dziedzictwo Wielkopolski odkrywać najlepiej na Szlaku Piastowskim, który wiedzie przez najcenniejsze historycznie miejscowości oraz dwa pojezierza: poznańskie i gnieźnieńskie.

Ostrów Lednicki to wyspa, która była niegdyś jednym z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych kraju. Można tu zobaczyć pozostałości palatium z kaplicą, które były elementem kompleksu obronnego. Polakom przedstawiać nie trzeba również Gniezna – dawnej stolicy Państwa Piastów. Miasto było świadkiem przełomowych wydarzeń takich jak Zjazd Gnieźnieński (prawdopodobnie) i koronacje królów. Zobaczyć trzeba przede wszystkim Wzgórze Lecha i Katedrę Gnieźnieńską z drzwiami przedstawiającymi dzieje św. Wojciecha. Na szlaku znajduje się też Trzemeszno, które pochwalić może się zespołem poklasztornym kanoników regularnych, późnobarokowym budynkiem szpitala i Kościołem Wniebowzięcia NMP. Szlak Piastowski kończy się w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie na największą uwagę zasługują Strzelno, Kruszwica i Biskupin.

Pozostając w województwie wielkopolskim, odwiedzić warto także Leszno i Kórnik. W pierwszym mieście zobaczyć trzeba zabytkowe kamienice, dawny pałac Sułkowskich, ratusz i wiatraki-koźlaki. W drugim – przede wszystkim otoczony fosą zamek, którego początki sięgają czasów średniowiecza. Dworki i pałace znaleźć można w: Rogalinie, Gołuchowie, Koszutach, Kołaczkowie, Russowie, Śmiełowie, Lewkowie, Dobrzycy i Czerniejewie.

Miłośnicy przyrody powinni zwrócić szczególną uwagę na Wielkopolski Park Narodowy, liczne rezerwaty (Diabli Skok, Klasztorne Modrzewie, Wyspa Konwaliowa) i parki krajobrazowe (Puszcza Zielonka, Promno).

Ceniący aktywny wypoczynek docenią długie szlaki turystyczne dla pieszych i dla rowerzystów. Około tysiąca znajdujących się na terenie województwa jezior daje dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Nad jeziorami takimi jak Bnińskie, Strykowskie czy Niepruszewskie znajdują się zorganizowane kąpieliska.

Czy byliście kiedyś w Wielkopolsce? Jakie zabytki lub atrakcje polecacie? Wypowiedzcie się!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak uratować związek po zdradzie?
Następny artykułCo zrobić, kiedy mąż obraża się o byle co?

Michał Osienkiewicz - absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, filolog i dziennikarz. Przez kilka lat związany z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, a następnie z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pracował jako reporter. Maniak mediów i informacji. Współpracownik kilku organizacji pozarządowych, reprezentant Polski na międzynarodowych konferencjach Unii Europejskiej. Globtroter i wytrwały autostopowicz, który wierzy, że podróżować można nawet z pustym portfelem. Zafascynowany gościnnością mieszkańców Bliskiego Wschodu autor fotobloga podróżniczego XploreTurkey.blogspot.com.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jeszcze jako licealista nauczyłem się, jak wykorzystać debiutujące w Polsce tanie linie lotnicze do podróżowania z pustymi kieszeniami. Za bilety do Brukseli zapłaciłem dwa grosze, za zobaczenie na własne oczy Stonehenge dwa złote, a za wyprawę do Niemiec, Hiszpanii i Portugalii – poniżej „stówy”.

Okres studiów na tureckim uniwersytecie w Adanie wykorzystałem do odkrywania uroków Anatolii. Podróżowałem autostopem od zachodnich metropolii po kurdyjskie wioski namiotowe. Spałem pod gołym niebem i w ubogich izbach, na pustyni i w górach, na zamku i w syryjskim pałacu. Poznałem ludzi, którzy mieszkali w slumsach Bombaju, którzy rowerem zjeździli Afrykę i którzy z uniesionym w górę kciukiem pokonywali trzeci z kolei kontynent.

Pisząc porady, przywołuję w myśli najlepsze wspomnienia, z których wydobywam to, co najbardziej praktyczne. Jeżeli uważasz, że są poważne przeszkody, które uniemożliwiają Ci podróżowanie, zgłoś się do mnie – wyjaśnię, dlaczego się mylisz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here