Trzeba powiedzieć, że istnieją środki farmakologiczne, które obniżają poziom libido, jednak są one stosowane w wyjątkowych sytuacjach. Jedną z nich jest leczenie dewiacji seksualnych, w trakcie którego stosuje się leki zmniejszające popęd. Oczywiście wiele codziennych sytuacji również odbiera nam ochotę na seks: stres, przepracowanie, używki, złe relacje z partnerem. Wszystkie te czynniki nie należą jednak do najprzyjemniejszych i raczej nie życzylibyśmy sobie, żeby mieć z nimi często do czynienia.

Jeżeli zatem chcemy zmniejszyć nasze libido, a jednocześnie zachować dobre samopoczucie, najlepszym sposobem będzie wysiłek fizyczny. Uprawianie sportu i codzienna wyczerpująca aktywność powinny nieco osłabić nasze erotyczne potrzeby. Poza tym dobrze jest zaangażować się na poważnie w jakieś przedsięwzięcie, na którym będziemy skupiać całą naszą uwagę. Może to być działalność artystyczna czy znalezienie nowych zainteresowań.

U kobiet libido zmniejsza zwykle stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Niektóre badania pokazują nawet, że panie, które biorą tabletki mają większą skłonność do wybierania pewnego typu partnerów: bardziej delikatnych i subtelnych. Podświadomie zatem zwracają one uwagę na mężczyzn, którzy zdają się nie posiadać wysokiego poziomu testosteronu, a co za tym idzie wysokiego libido.

libidoFot. photoxpress.com

U mężczyzn w regulowaniu popędu również można stosować środki hormonalne, oczywiście tylko wtedy, gdy w wyniku badań okaże się, że doszło do zaburzeń hormonalnych, które powodują, że męski popęd jest nienaturalnie wysoki. Konieczne jest zatem odwiedzenie seksuologa, aby uzyskać odpowiednią diagnozę.

Jeżeli natomiast nadmierne pożądanie bywa wynikiem złych relacji w związku, najważniejsza jest wtedy terapia partnerska. Dzieje się tak wtedy, gdy ktoś próbuje wyrównać wszelkie braki więzi ze swoją drugą połową za pomocą częstego współżycia. Taka strategia nie przynosi jednak oczekiwanego efektu i obok problemu z emocjami, pojawia się dodatkowo problem z seksem.

Można zatem powiedzieć, że metoda radzenia sobie z nadmiernym popędem musi być ściśle uzależniona od jego przyczyn, czyli odpowiedniej diagnostyki. Nie warto w tym zakresie robić niczego na własną rękę, bo być może powód naszego zachowania jest zupełnie inny niż podejrzewamy.

Jesteście zadowoleni z pożycia seksualnego?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZapowietrzenie pochwy podczas stosunku
Następny artykułSushi wegetariańskie – przepis

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here