Miłość Zarobki kobiet a problemy w związku

Zarobki kobiet a problemy w związku

-

W krajach skandynawskich normą jest to, iż mężczyźni idą na urlopy macierzyńskie (a raczej tacierzyńskie), szczególnie jeśli partnerka zarabia więcej. Mężczyzna ma swoje ambicje, ale zmiana pieluch i gotowanie obiadu dla żony wracającej z pracy nie stanowi ujmy na honorze. W Polsce, mimo iż nastąpiły już duże zmiany w świadomości społeczno-obyczajowej, ciągle w dziedzinie finansów pokutują patriarchalne schematy. Jak więc rozmawiać o pieniądzach, aby nie były one przyczyną konfliktów?

Zasady prawidłowej komunikacji:

1. Pamiętajcie, że osoby urodzone po 75 roku mogą żyć stylem życia takim jak ich zachodni rówieśnicy. Dzieci mogą mieć późno albo wcale, a pensja wydana na ciuchy czy sprzęt komputerowy nie robi na znajomych wrażenia (w przeciwieństwie do rodziców, którzy całe życie zmuszeni byli do oszczędzania). Niestety role kobiece i męskie, niezależnie od tego co widzimy w TV albo czytamy w gazetach, są zakodowane w umysłach. Nie powinna więc cię dziwić frustracja partnera z powodu zarobków – u mężczyzny w domu to ojciec miał ostatnie słowo w związku z pieniędzmi, które przynosił do domu. Partnerka powinna okazać więc zrozumienie, albo pozwolić stłamsić własne ambicje.

2. W czasie dyskusji rozmawiajcie i mówcie o swoich prawdziwych uczuciach. W powiedzeniu „jeśli nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze” jest wiele prawdy. Często kwestie nieposprzątanych skarpetek, kolejnej kupionej pary butów czy telewizora to tylko przykrywka dla głębszych problemów.

3. Nie należy wytykać partnerowi, że mało zarabia – obniżające samoocenę argumenty to najprostsza droga do awantury, a potem do rozstania. Jeśli uważamy partnera za kogoś gorszego, to chyba nie powinniśmy z nim być.

4. Decyzje dotyczące zarządzania wspólnymi finansami muszą być jasno określone na początku waszego wspólnego życia:

– kto płaci rachunki
– czy wydatki na wspólne życie ponosicie razem czy osobno
– czy ukrywacie przed sobą tzw. zaskórniki
– czy razem oszczędzacie na wakacje, mieszkanie itp.

5. Jeśli będziecie jasno komunikowali swoje potrzeby i okazywać sobie wzajemne zrozumienie to będziecie mogli stworzyć idealny związek, na miarę XXI wieku.

Jaki byłby Wasz stosunek do sytuacji, w której kobieta zarabia więcej od swojego partnera? Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Na czym polega, czy warto iść na kurs szybkiego czytania?

Kursy szybkiego czytania są w ostatnich latach bardzo popularne. Uczestniczą w nich nie tylko uczniowie, ale też studenci i osoby dorosłe. Niektóre placówki uczące szybkiego czytania, przygotowują swoją ofertę również dla małych dzieci. Fenomen szybkiego czytania bazuje na tym, że ze wszystkich stron zalewają nas nowe informacje, które trzeba przyswajać. Programy edukacji szkolnej są bardzo napięte, studenci muszą czytać mnóstwo książek, a dorośli dokształcać się.

Służebność osobista – co to jest, na czym polega, przykłady

Służebność osobista w swej treści nie różni się specjalnie od zakresu służebności gruntowej. Obie służebności polegają na ograniczeniu własności nieruchomości przez fakt, ze osoba nie będąca właścicielem ma prawo korzystać z cudzego gruntu w określonym służebnością zakresie.

Zobacz też

Jak otworzyć zakład pracy chronionej?

Uzyskanie statusu pracodawcy zakładu pracy chronionej wiąże się ze spełnieniem przez pracodawcę trzech grup wymogów ustawowych. Wymogi te dotyczą: ilości etatów przypisanych przez pracodawcę osobom niepełnosprawnym, przystosowaniem pomieszczeń zakładu pracy dla pracowników niepełnosprawnych, a także zapewnienie im opieki lekarskiej i rehabilitacyjnej. Status zakładu pracy chronionej nadaje i odwołuje wojewoda.

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: