Ponadto jeśli chcesz zacząć nosić obcasy – koturny to świetny sposób na opanowanie tej sztuki. Zawsze wybierajmy buty o niezbyt wysokiej podeszwie aby uniknąć skręcenia kostki. W latach 70-tych buty na koturnie noszono je do jeansów oraz letnich, cygańskich spódnic – było to bardzo hippie. Obecnie można łączyć je z legginsami albo szeroką, długa spódnicą, obcasy z kolei wskazane są w połączeniu z spodniami rurkami oraz ołówkową spódnica.

Krótka historia butów na koturnie

1. Stworzył je włoski projektant Salvatore Ferragano, w 1935 roku a inspirację czerpał z butów ortopedycznych. Do produkcji podeszwy użył drewna, a wierzch uszył ze skóry. Z czasem drewno zastąpił korek jako materiał lżejszy. W czasach II wojny światowej, koturny stały się popularne w Stanów Zjednoczonych, gdyż nie wymagały przy produkcji skóry oraz gumy, a panował deficyt tych materiałów. Koturny dawały kobietom pożądany wzrost a były łatwiejsze w noszeniu niż obcasy.

2. W latach 70-ych koturny miały różne wzory, odblaskowe kolory oraz ekstremalna wysokość. Zaczęli je również nosić mężczyźni, oczywiście w dopasowanej do płci stylistyce. Było to o tyle ciekawe, iż świadczyło o zbliżającej się rewolucji seksualnej.

3. W latach 90-tych koturny powróciły znowu, tym razem w formie sportowej i dość kiczowatej, a to za sprawa pierwszego, popowego, girlsbandu jakim było Spice Girls.

4. Roku 2000 – koturny znowu pojawiają się w modzie, zyskują fantazyjne wiązania wokół kostki co znacznie zwiększa bezpieczeństwo ich noszenia. Pojawiaj się również buty na niższej koturnie, wzorowane na balerinach.

Obuwie tego typu pasuje każdej kobiecie, niezależnie od rozmiaru jaki nosi. Ważne jest tylko dopasowanie do nich odpowiedniego stroju.

Koturny nosimy do:

– eleganckiej spódnicy i bluzki – wersja do pracy. Na specjalną uroczystość (np. ślub) wybierzmy bardziej eleganckie buty na przykład z czarnym, skórzanym wierzchem

– t-shirtów i jeansów, wzbogacone o buty na koturnie, nadadzą sportowemu, zwyczajnemu strojowi – trochę szyku

– długich sukienek z lekkich materiałów jak len, jedwab w połączeniu z topami

– krótkich spódniczek jak i sukienek, w radosnych kolorach

Nosicie buty na koturnie? Preferujecie szpilki czy koturny?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBajkoterapia – co to jest?
Następny artykułBiblioterapia – co to jest?

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here