Bajkoterapia ma na celu pomóc dzieciom uporać się z traumami, których doświadczyły. Dzieci uwielbiają słuchać, a liczne badania potwierdziły skuteczność bajek w leczeniu ponieważ:

a) Wyciszają lęki i redukują napięcie
b) Uczą rozwiązywać problemy, których maluchy doświadczyły w realnym życiu
c) Pomagają kształtować tożsamość i ukazują to, co jest najważniejsze
d) Uczą empatii i życia w harmonii z ludźmi oraz zwierzętami
e) Pokazują rolę ciężkiej pracy oraz nie zniechęcania się w trakcie realizacji marzeń i celów

Bajki dzielimy na:

Relaksacyjne – w czasie ich słuchania dzieci mają się odprężyć i wyciszyć. Często zaleca się aby słuchały ich z zamkniętymi oczami i towarzyszyła czytaniu łagodna muzyka. W trakcie ich słuchania ważna jest wizualizacja czyli pobudzanie dziecięcej wyobraźni opisami opowiadanych rzeczy.

Psychoedukacyjne – mają na celu zmianę negatywnych zachować u dziecka. Dokonuje się to, dzięki bajkom, przeniesienia na bohaterów opowieści tego co źle robi maluch. W ten sposób uczy się co jest dobre a co złe.

Psychoterapeutyczne – wydobywają na światło dzienne ukryte dziecięce leki i pokazują jak sobie z nimi dziecko ma radzić. Jednocześnie dają wsparcie i dostarczają pozytywnych emocji.

Idealne bajki powinny mieć:

1. Metaforyczną budowę, nawiązującą do wydarzeń znajomych dzieciom. Na przykład dziecku, które ma iść do szpitala może być opowiedziana bajka tam się rozgrywająca.
2. Jednocześnie powinny być proste tak aby zrozumiały je dzieci, łatwy czarno-biały podział na zło-dobro.
3. Zawsze musi mieć dobre zakończenie.
4. Powinna mieć żartobliwe elementy gdyż poczucie humoru to również rzecz którą dziecko dopiero kształtuje w sobie, w trakcie rozwoju.
5. Problemy bohaterów powinny być rozwiązywane w sposób realny (nie za pomocą magii) tak aby dziecko umiało później zastosować zdobytą wiedze w życiu codziennym.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułArteterapia – co to jest?
Następny artykułButy na koturnie – kiedy i jak nosić?

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here