Jak założyć łańcuchy na koła?

Motoryzacja    
ocena

Planując zimowe wyjazdy w góry warto zaopatrzyć się w łańcuchy śniegowe. Na pewno pomogą na zaśnieżonych górskich drogach, zwiększą przyczepność i poprawią kontrolę nad samochodem. Aby jednak montaż łańcuchów w ciężkich zimowych warunkach, na poboczu drogi nie stał się koszmarem, warto ten manewr wcześniej przetrenować „na sucho”.

Jak założyć łańcuchy na koła?

photoxpress.com

Przed zakupem łańcuchów należy zapoznać się z kilkoma podstawowymi ich rodzajami. Generalnie rodzaje łańcuchów dzielimy na drabinkowe i rombowe oraz najazdowe i do szybkiego montażu.

Nie polecam łańcuchów drabinkowych. Sprawdzają się one tylko przy przyśpieszaniu i hamowaniu, ale zupełnie nie chronią przed bocznymi poślizgami. Ten rodzaj łańcuchów zasadniczo przechodzi już do historii.

Obecnie rozwiązaniem o najlepszym współczynniku jakości do ceny są łańcuchy rombowe. Im gęściej splecione są romby, tym lepsza ich skuteczność.

Ważnym parametrem jest również kształt i grubość ogniw. Najlepsze są krótkie, czworokątne ogniwa, które przeciwdziałają skręcaniu się splotów pod obciążeniem w czasie jazdy. Grubość ogniw waha się od 9 mm dla samochodów o obniżonym zawieszeniu do 10–12 mm dla pozostałych. Im drobniejsze są oczka tym łańcuch jest lżejszy, tym jazda komfortowa, ale z drugiej strony oczka o dużym rozmiarze lepiej „wgryzają się” w śnieg, dając większą kontrolę.

Żeby zdecydować o wielkości oczek, należy zastanowić się, czy łańcuchów będziemy używać tylko do krótkich podjazdów w trudnych warunkach, czy może przytrafić nam się podróżowanie na dalsze dystanse. Niezależnie od wyboru rodzaju trzeba pamiętać, że i tak nie powinniśmy przekraczać prędkości 50 km/h.

Decyzja w temacie sposobu montażu łańcuchów wydaje się prosta. Oczywiście bardziej wygodne są te, na które nie trzeba najeżdżać.

Łańcuchy powinny być wykonane z solidnego materiału, zazwyczaj ze stali manganowej lub niklowo-chromowo-molibdenowej. Nie polecam produktów dalekowschodnich, które ze względu na kiepski materiał, z którego są wykonane, potrafią w czasie jazdy ulec uszkodzeniu. Zerwany w czasie jazdy łańcuch może spowodować poważne uszkodzenia nadkola, przedniego zderzaka, a czasem również układu hamulcowego.

Dobrej klasy łańcuchy posiadają z reguły przynajmniej kilka atestów m. in. TUV. Łańcuchy zawsze montujemy na koła napędowe. W przypadku aut z napędem na cztery koła należy zapoznać się z zaleceniami producenta.

 1. Krok pierwszy

  Układamy łańcuch płasko na ziemi po wewnętrznej stronie opony, na którą chcemy go założyć. Należy ułożyć go tak, aby możliwe było przełożenie dwóch końców jego wewnętrznego pierścienia na zewnętrzna stronę opony.

 2. Krok drugi

  Podnosimy oba końce łańcucha, przenosimy je na przednia stronę opony i łączymy ze sobą na ściance bocznej opony.

 3. Krok trzeci

  Podciągamy łańcuch po kole, tak aby równomiernie ułożył się na bieżniku, a wewnętrzny pierścień ułoży się na swoim miejscu. Łańcuch powinien znajdować się na środku i obejmować całą oponę, a wewnętrzny pierścień powinien być już na swoim miejscu.

 4. Krok czwarty

  Łączymy cały łańcuch na zewnętrznej stronie koła i mocno spinamy łańcuchem napinającym, aby uniemożliwić przemieszczanie się po kole.

 5. Krok piąty

  Po przejechaniu kilku metrów warto sprawdzić napięcie łańcuszka i w razie potrzeby go dociągnąć.

Z reguły do opakowania z łańcuchami dołączona jest dość dokładna instrukcja montażu i jej należy się trzymać. Ze względu na wiele metod nie ma jednego, skutecznego sposobu. Najczęściej montaż przebiega w następujący sposób:

Pamiętajmy, że wybierając się w górzyste tereny Słowacji, Austrii, Francji czy Szwajcarii możesz natrafić na znak nakazujący używanie łańcuchów. Niedostosowanie się do niego może narazić na wysoki mandat, nie mówiąc już o niebezpieczeństwie.

Ile prac przy samochodzie wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =