VIN (Vehicle Identification Number), czyli numer identyfikacyjny pojazdu jest numerem indywidualnym dla każdego samochodu. Pełni funkcje identyfikacyjną, podajemy go rejestrując auto, sprawdzany jest podczas okresowego przeglądu na stacji diagnostycznej, czasami również przez Policję, w celu potwierdzenia zgodności danych pojazdu z dowodem rejestracyjnym lub sprawdzenia czy nie figuruje w bazie pojazdów skradzionych.

Potrzebny jest również w ASO do doboru części zamiennych. Obecnie wszyscy producenci posiadają elektroniczne katalogi części zamiennych pomocne w doborze części przez serwisy. Dobieranie części odbywa się na zasadzie dekodowania numeru VIN i dopasowywanie części zamiennych katalogowanych z odpowiednimi cechami umożliwiającymi poprawne rozpoznanie przez system.

Numer VIN zawiera w sobie wiele informacji na temat samochodu, takich jak data i miejsce jego produkcji, wersja nadwozia, kolor, rodzaj silnika, wyposażenie, itd.

Numer VIN umieszczany jest w różnych miejscach samochodu u różnych producentów. Czasami umieszczony jest w kilku różnych miejscach. Może być na podszybiu, na pasie przednim, na słupku B, na podłodze, obok fotela.
Numer Vin

Sprawdź numer VIN

Przeanalizujmy na przykładzie Forda Focusa, co oznaczają znaki numeru VIN:

WFO

G

XX

G

C

D

G

3L

00001

B

C

D

E

F

G

C

H

K

B – WFO – jest to oznaczenie producenta, w tym przypadku FORD-WERKE AKTIENGESELLSCHAFT, D-5000 KOELN
(COLOGNE), GERMANY

C – jest informacją na temat rodzaju nadwozia:
– G – 3 drzwiowy sedan
– H – 4 drzwiowy sedan
– P – 5 drzwiowy sedan
– S – 4 drzwiowe kombi

D – w przypadku Forda jest to zawsze oznaczenie XX, które stanowi dwa wolne znaki, umożliwiające w przyszłości wprowadzenie dodatkowych możliwości kodowania informacji

E – oznacza kraj produkcji:
– G – FORD-WERKE AKTIENGESELLSCHAFT, D-5000 KOELN, GERMANY
– W – FORD MOTOR COMPANY, VALENCIA, SPAIN
– E – FORD MOTOR COMPANY, RUSSIA

F – oznacza dokładną lokalizację fabryki:
– C – SAARLOUIS
– P – VALENCIA
– E – VSEVOLOZHSK

G – to oznaczenie modelu:
– D – Focus

Następnie powtórzona jest kolumna C, czyli oznaczenie rodzaju nadwozia.

H – oznacza datę produkcji, pierwszy znak oznacza rok produkcji, drugi znak miesiąc
3 – 2003, 4 – 2004, 5 – 2005, itd.

K – jest to numer wynikający z kolejności produkcji.

To wszystkie informacje, jakie jesteśmy w stanie uzyskać tylko przy pomocy odszyfrowywania kolejnych znaków numeru. Znacznie więcej informacji (kolor, silnik, wyposażenie) jest przechowywanych w bazach danych producentów i przypisanych do poszczególnych numerów VIN. Jednak, aby je zdekodować trzeba skorzystać z programów dostarczanych przez producentów często dostępnych na stronach internetowych:
FORD: http://www.etis.ford.com/vehicleRegSelector.do
BMW: www.bmw-z1.com/VIN/VINdecode-e.cgi
OPEL: http://www.vin-opel.eu/

Uwaga!

Numery vin możesz również odczytać w takich serwisach jak: autobaza.pl czy carfax.com.

Gdzie szukacie porad na temat samochodów? Skąd czerpiecie informacje?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione?
Następny artykułJak sprawdzić, czy licznik nie był cofany?

Marcin Filek – miłośnik motoryzacji, od lat zawodowo z nią związany. Analityk rynku części zamiennych jednej z wiodących marek. Fotograf i mechanik rajdowy. Pasjonat spędzający w garażu każdą wolną chwilę. Prywatnie tata ośmiomiesięcznej Julki.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z motoryzacją rozpoczęła się jeszcze w szkole podstawowej. Chyba – jak większość chłopców – zawsze uwielbiałem samochody. Niedaleko miejsca, w którym mieszkałem przynajmniej dwa razy do roku przebiegała trasa rajdu samochodowego. Niezależnie od pogody zawsze byłem obecny w strefie serwisowej. Moje zainteresowanie samochodami nie ograniczało się jednak tylko do rozmów z kolegami czy kolekcjonowaniu prospektów samochodowych. W kolejnych latach namiętnie studiowałem literaturę branżową, jeździłem na rajdy samochodowe, uczestniczyłem w polskich premierach wielu nowych modeli, chciałem być zawsze w centrum motoryzacyjnych wydarzeń. Dość pomocne w pogłębianiu wiedzy technicznej były studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Szczęśliwie ta pasja zamieniła się w karierę zawodową, dzięki czemu praca, którą wykonuje sprawia mi dużo radości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here