Motoryzacja Jak uniknąć poślizgu koła na motocyklu?

Jak uniknąć poślizgu koła na motocyklu?

-

Sytuacje uślizgów koła oczywiście najczęściej zdarzają się podczas kiepskich warunków atmosferycznych. Szczególnie niebezpieczny jest czas trwania i chwila po zakończeniu pierwszego krótkiego opadu po dłuższym czasie ładnej pogody i upałów. Po takim opadzie na drodze zbierają się nawilgnięty piach i kurz, które tworzą cienką i bardzo śliską warstwę.

Podobnie jak na innych mokrych i śliskich nawierzchniach, w czasie jazdy należy operować delikatnie manetką gazu i nie stosować gwałtownego hamowania. Jeśli konieczne jest silne wytracenie prędkości, należy wtedy korzystać z obu hamulców – przedniego i tylnego jednocześnie. Użycie obu układów jednocześnie nie powoduje nurkowania motocykla i zwiększa skuteczność hamowania na nawierzchni śliskiej, dzięki czemu koło trudniej traci przyczepność.

Hamowanie w trudnych warunkach jest najczęściej bardziej niebezpieczne niż nadmierna moc na kole. Mimo pewności, ze hamulce klasyczne potrafią być bardziej skuteczne niż te z systemem ABS, niewprawionym kierowcom zdecydowanie zaleca się zakup modelu motocykla z ABS-em. System ten w wielu przypadkach zapobiega blokowaniu koła, co w połączeniu z jego silnym jednoczesnym skrętem wywołuje niemożliwą do ominięcia sytuacje utraty stabilności pojazdu i w efekcie – przewrócenie się.

Jeśli przyczyną kłopotów z przyczepnością kół jest moc silnika, rozwiązań jest kilka. Poza propozycją zmiany motocykl na słabszy, odpowiedniejszy do użytku, pozostaje dostosowanie ruchów manetki do panujących warunków. Koło tylne łatwiej wpada w poślizg w czasie przechylania motocykla, dlatego w tych momentach dobrze jest wyrobić w sobie nawyk stabilnej jazdy w zakręcie. Niebezpieczne jest również ruszanie podczas deszczu, szczególnie gdy tylne koło ma kontakt z namalowanymi na drodze pasami ruchu lub torami tramwajowymi. Poza kontrolą gazu można w takiej sytuacji wrzucić kolejny bieg, który osłabi silnik, dzięki czemu moc nie zostanie gwałtownie oddana na koło.

Jeśli koło wpadnie w poślizg, należy oczywiście ująć gazu, lecz nie wolno w takiej sytuacji wciskać hamulca, lepiej balansować ciałem i skręcić umiarkowanie kierownicę, przywracając pierwotny tor jazdy.

Nowoczesne motocykle, szczególnie silne motocykle sportowe i turystyczne, coraz częściej wyposażane są w układy kontroli trakcji, które niwelują uślizgi kola tylnego. Jeśli motocykl nie posiada takiego układu, pozostaje rozsądna jazda i ewentualne ćwiczenia w sprzyjających warunkach i na przygotowanym do tego sprzęcie. Na polskim rynku trudno spotkać szkołę jazdy uczącą, jak się zachować w takich warunkach, dlatego kierowcy zdani są tylko na siebie.

Jeździcie motocyklem z układem kontroli trakcji, czy bez? Jakie dostrzegacie różnice? Wypowiedzcie się w komentarzu.

Marcin Węgrzynek

Marcin Węgrzynek – informatyk, pasjonat IT i ekonomii. Pracuje w dużej polskiej firmie informatycznej. Po pracy miłośnik motocykli, swój własny używa na co dzień.

 


Nasz specjalista pisze o sobie:


Jednoślady napędzane silnikiem były obecne w moim życiu od najmłodszych lat, znacznie później stały się środkiem transportu i hobby. Ograniczony budżet na pierwszy motocykl pozwolił mi poznać maszynę od każdej strony, również tej kłopotliwej, dzięki czemu zdobyłem szeroką wiedzę na ich temat.

Zawsze stawiam na bezpieczeństwo jazdy i maksymalną przyjemność, co polecam wszystkim motocyklistom. Własne dwa kółka to dla mnie sposób na relaks, sportową jazdę dającą adrenalinę, a także dalsze wypady turystyczne, które z perspektywy motocykla wydają się być atrakcyjniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Gry i zabawy dla dzieci w domu

Aby dzieci nie nudziły się w domu, trzeba ich wolny czas zamienić w dobrą zabawę. Nie jest nic trudnego. Dzieci lubią się bawić, lubią nowe ciekawe rzeczy. Jeśli od dzieciństwa nauczymy dzieci, aby ich czas był ciekawie zapełniony, gdy dorosną - raczej nie będą przesiadywać przed telewizorem. Warto zaszczepić w dzieciach chęć odkrywania, poszukiwania różnych form spędzania wolnego czasu.

Co to jest aperitif?

Aperitif to krótkie przyjęcie, które odbywa się przed uroczystym obiadem lub śniadaniem.

Zobacz też

Jak ozdobić pokój dziecięcy?

Każdy rodzic, który staje przed zadaniem urządzenia pokoju dla swojego dziecka, z pewnością zdaje sobie sprawę, że podstawą jest dobry pomysł. Zgromadzenie niezbędnych mebli może okazać się niewystarczające, aby wyczarować pociechom wymarzony kąt.

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: