Motoryzacja Jak wybrać dodatkowe wyposażenie samochodu?

Jak wybrać dodatkowe wyposażenie samochodu?

-

Świat motoryzacyjny idzie z postępem. Jeszcze nie tak dawno kierowcy zachwycali się elektrycznie opuszczanymi szybami, a dziś takie wyposażenia należy raczej do standardu.

Wybierając dodatkowe wyposażenie nie oszczędzajmy na elementach poprawiających bezpieczeństwo nasze i pasażerów. Obecnie wszystkie nowe auta sprzedawane w Polsce muszą być wyposażone w system ABS, ale już inne systemy kontroli trakcji mogą występować za dopłatą. Decyzja w czasie zakupu jest o tyle istotna, że są to elementy, których później nie uda się do samochodu dołożyć. Podobnie kwestia wygląda z poduszkami powietrznym. Na decyzję o ich ilości jest czas przed zakupem, później będzie to już niemożliwe.

Kupując auto zimą postarajmy się namówić sprzedawcę, od którego kupujemy auto, aby samochód był na felgach stalowych wyposażonych w opony zimowe, a drugi komplet felg aluminiowych wyposażony w opony letnie znajdował się w bagażniku, gotowy do założenia na wiosnę.

Można jeszcze zastanowić się nad zamówieniem czujników parkowania, pomocnych przy wciskaniu się w ciasne miejsca parkingowe. Co prawda system taki można do auta dołożyć później we własnym zakresie, ale zawsze estetyczniej wygląda zamontowany fabrycznie. Czujniki lepiej komponują się ze zderzakiem, a oryginalny wskaźnik dużo lepiej wygląda wkomponowany w deskę rozdzielczą.

Mając za sobą analizę dodatkowych systemów poprawiających bezpieczeństwo możemy przejść do systemów poprawiających komfort podróży i umilających czas.

Nie ma co zastanawiać się czy decydować się na klimatyzację czy też nie. Wybór jest raczej oczywisty, powiew chłodnego powietrza w upalny dzień potrafi rozwiać wszelkie wątpliwości. Kwestią wyboru może być tylko czy ma być to klimatyzacja manualna, automatyczna, jednostrefowa, czy może dwustrefowa. Osobiście polecam automatyczna, a decyzję o ilości stref można podjąć analizując preferencje odnośnie temperatury potencjalnych współtowarzyszy podróży.

Nawigacja samochodowa zintegrowana z systemem audio jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Odpada nam problem z plączącymi się kablami biegnącymi od nawigacji do gniazda zapalniczki. Również raczej nie zdarzają się kradzieże systemów wmontowanych w deskę rozdzielczą fabrycznie.

Dla melomanów producenci przygotowują zestawy Car-Audio o wysokiej jakości dźwięku. Jeśli lubimy słuchać dobrej muzyki w samochodzie, taki zestaw będzie nam na pewno dobrze służył.

Jeżeli auto ma posłużyć od czasu do czasu jako holownik dla przyczepy czy to kempingowej czy innej towarowej warto zastanowić się nad montażem oryginalnego haka holowniczego. Istnieje sporo ciekawych rozwiązań pozwalających na demontaż i ukrycie haka przy pomocy pociągnięcia jednej dźwigni. Takie rodzaj haka możliwy jest do zamontowania tylko fabrycznie. Gdy nad hakiem pomyślimy później, pozostaje nam ręczna metoda demontażu haka na czas, gdy go nie użytkujemy.

Przeglądając ogromnie bogatą listę wyposażenia dodatkowego, rozpędziwszy się w wyborze możemy nagle zorientować się, że wyposażenie to powoli zaczyna stanowić znaczą część wartości samochodu. Do wyboru należy podejść rozważnie, i przede wszystkim wybierać to, co uważamy, że będzie nam niezbędne.

O jakim dodatkowym wyposażeniu do samochodu myślicie? Jakie wyposażenie uważacie za niezbędne?

Marcin Filek

Marcin Filek – miłośnik motoryzacji, od lat zawodowo z nią związany. Analityk rynku części zamiennych jednej z wiodących marek. Fotograf i mechanik rajdowy. Pasjonat spędzający w garażu każdą wolną chwilę. Prywatnie tata ośmiomiesięcznej Julki.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z motoryzacją rozpoczęła się jeszcze w szkole podstawowej. Chyba – jak większość chłopców – zawsze uwielbiałem samochody. Niedaleko miejsca, w którym mieszkałem przynajmniej dwa razy do roku przebiegała trasa rajdu samochodowego. Niezależnie od pogody zawsze byłem obecny w strefie serwisowej. Moje zainteresowanie samochodami nie ograniczało się jednak tylko do rozmów z kolegami czy kolekcjonowaniu prospektów samochodowych. W kolejnych latach namiętnie studiowałem literaturę branżową, jeździłem na rajdy samochodowe, uczestniczyłem w polskich premierach wielu nowych modeli, chciałem być zawsze w centrum motoryzacyjnych wydarzeń. Dość pomocne w pogłębianiu wiedzy technicznej były studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Szczęśliwie ta pasja zamieniła się w karierę zawodową, dzięki czemu praca, którą wykonuje sprawia mi dużo radości.

1 KOMENTARZ

  1. otak! nad hakiem warto sie powaznie zastanowic! ja teraz na szczescie mam auto z fabrycznym hakiem i spokojnie moglem sobie dokupic bagażnik rowerowy montowany na hak. podobno najlepsza opcja, a w poprzednim aucie nie dalo rady. znalazlem okazje na boxcars.pl i to duzo wygodniejsze niz wozenie na dachu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Praktyki studenckie na podstawie skierowania z uczelni

To, że studenci chcą zdobywać doświadczenie zawodowe jeszcze przed ukończeniem nauki, jest już dzisiaj normą. Forma praktyk studenckich to doskonała okazja do zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych i wzbogacenia swojego CV. Z drugiej zaś strony to szansa dla pracodawcy na wyłowienie młodych talentów.

Czy fundusz inwestycyjny może zbankrutować?

Odwiedzając placówki banków jesteśmy przez ich pracowników namawiani do skorzystania z oferty funduszy inwestycyjnych, które mogą przynieść dużo wyższe zyski od zwykłej lokaty bankowej w trakcie trwania hossy oraz spore straty w trakcie giełdowych spadków.

Zobacz też

Lęk przed wystąpieniami publicznymi – objawy, leczenie

Glassofobia, bo tak właśnie nazywa się lęk przed wystąpieniami publicznymi, jest jedną z odmian fobii społecznej. Ten rodzaj lęków mylony bywa z nieśmiałością i nieumiejętnością nawiązywania kontaktów interpersonalnych. Jest to zaburzenie lękowe, które wchodzi w skład zaburzeń nerwicowych.

Objawy i rodzaje zaburzeń nastroju: jak je rozpoznać?

Zaburzenia nastroju to choroba psychiczna, która wpływa na nastrój, emocje, zachowanie i zdolność funkcjonowania codziennego. Często są one nierozpoznawane...

Busy z Katowic do Holandii zawsze na czas?

Wybierając busy z Katowic do Holandii można liczyć na komfortową podróż, dojazd do miejsca docelowego w wybranym terminie, co...

Może Cię zainteresuje: