Motoryzacja Jak wybrać klimatyzację do samochodu?

Jak wybrać klimatyzację do samochodu?

-

Klimatyzacja gości w coraz większej liczbie aut. Jej popularność związana jest również z postępującym ociepleniem klimatu. Letnie dni coraz częściej stają się nie do zniesienia ze względu na upały. Również ze względu na postęp cywilizacyjny coraz więcej czasu spędzamy w samochodach. Aby zapewnić sobie komfort cieplny w lecie warto z klimatyzacji korzystać.

Kupując nowe auto w salonie stajemy przed decyzją jak rodzaj klimatyzacji wybrać. Zasadniczo klimatyzację dzielimy na dwa rodzaje; manualną i automatyczną. Automatyczną Klimę możemy z kolei podzielić na kolejne dwa rodzaje; jednostrefową i wielostrefową.

Najprostsza klimatyzacja manualna nie ma opcji ustawienia dokładnej temperatury jakiej oczekujemy. Działa trochę zero-jedynkowo. Albo chłodzi z pełną mocą, albo nie chłodzi w ogóle. Oczywiście możemy manualnie regulować temperaturę docierającą do wnętrza pojazdy poprzez odpowiednie dozowanie napływu ciepłego powietrza z ogrzewania, które w kanałach miesza się z zimnym płynącym z klimatyzacji. Takie rozwiązanie jest opcją najtańszą i najczęściej dostępną.

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest klimatyzacja automatyczna. Posiada ona wyświetlacz na którym wyświetla się ustawiona przez nas temperatura. System sam na podstawie sygnału z czujników temperatury umieszczonych wewnątrz nawiewów dozuje i w odpowiednich proporcjach miesza powietrze ciepłe z ogrzewania z zimnym z klimatyzacji. W ten sposób wyręcza nas i zapewnia dokładnie taką temperaturę jakiej oczekujemy i jaką nastawiliśmy.

Jeżeli w aucie jest tylko jedno sterowanie układu klimatyzacji dla całego wnętrza to mówimy o klimatyzacji jednostrefowej.

Jeśli obecne są osobne pokrętła temperatury i prędkości nawiewu dla kierowcy i dla pasażera, to mówimy o klimatyzacji dwustrefowej. Powietrze oczywiście finalnie w aucie miesza się i temperatury niezależnie od ustawień obu osób dążą do uśrednienia. Jednakże temperatura wydobywająca się z nawiewów i opływająca kierowcę czy pasażera może być dostosowana do ich osobistych upodobań.

W bardziej ekskluzywnych autach stref klimatu może być więcej.

Niezależnie od wyboru rodzaju klimy musimy pamiętać o właściwej dbałości o jej stan i czystość. Aby nie dopuścić do zalęgnięcia się szkodliwych grzybów i innych alergenów należy regularnie przeprowadzać czyszczenie i odgrzybianie układu klimatyzacji połączone z częstą wymianą filtra przeciwpyłowego.

Pamiętajmy również aby w upalne dni na chwilę przed wyjściem z mocno schłodzonego auta klimatyzację wyłączyć. Pozwoli to na wydmuchnięci z przewodów nawiewowych zimnego powietrza i zapobiegnie skraplaniu się wilgoci wewnątrz. Ponadto pozwoli uniknąć znacznej różnicy temperatur na jaką nasze ciało mogło by być narażone.

Gdzie szukacie porad dotyczących motoryzacji? Skąd czerpiecie informacje?

Marcin Filek

Marcin Filek – miłośnik motoryzacji, od lat zawodowo z nią związany. Analityk rynku części zamiennych jednej z wiodących marek. Fotograf i mechanik rajdowy. Pasjonat spędzający w garażu każdą wolną chwilę. Prywatnie tata ośmiomiesięcznej Julki.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z motoryzacją rozpoczęła się jeszcze w szkole podstawowej. Chyba – jak większość chłopców – zawsze uwielbiałem samochody. Niedaleko miejsca, w którym mieszkałem przynajmniej dwa razy do roku przebiegała trasa rajdu samochodowego. Niezależnie od pogody zawsze byłem obecny w strefie serwisowej. Moje zainteresowanie samochodami nie ograniczało się jednak tylko do rozmów z kolegami czy kolekcjonowaniu prospektów samochodowych. W kolejnych latach namiętnie studiowałem literaturę branżową, jeździłem na rajdy samochodowe, uczestniczyłem w polskich premierach wielu nowych modeli, chciałem być zawsze w centrum motoryzacyjnych wydarzeń. Dość pomocne w pogłębianiu wiedzy technicznej były studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Szczęśliwie ta pasja zamieniła się w karierę zawodową, dzięki czemu praca, którą wykonuje sprawia mi dużo radości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jaki prezent dla nauczyciela?

Dzień Nauczyciela, koniec roku szkolnego, imieniny wychowawcy to okazje, kiedy klasa zastanawia się nad wyborem prezentu dla swojego mentora. Często młodzież wybiera kwiaty i jest to prezent jak najbardziej stosowny i wyraża ich szacunek oraz sympatię. Zdarzają się także okazje, gdy uczniowie zechcą podarować nauczycielowi jakiś konkretny przedmiot, który jest podziękowaniem za trud pracy wychowawczej. Zastanawiając się nad podarunkiem, warto wziąć pod uwagę rekwizyty, które będą pomocne w życiu zawodowym profesora. Prezentujemy pomysły na eleganckie, a zarazem praktyczne upominki.

Jak pomóc dziecku leworęcznemu?

Przejawy leworęczności można zaobserwować już u niemowlęcia. Maluszek chętniej sięga po smoczek lub zabawkę rączką lewą niż prawą. Częściej też posługuje się tą ręką w zwykłych czynnościach dnia codziennego: jedzeniu ciastka, rzucaniu piłki. Około czwartego roku życia dominacja się wyostrza, by na przełomie wieku przedszkolnego i szkolnego ustalić się ostatecznie. U większości ludzi dominującą jest ręka prawa (85% populacji), co nie znaczy, że lewa jest zła. To, co występuje u większości ludzi, nie jest równoznaczne z tym, co najlepsze.

Zobacz też

Wycieczki objazdowe dla singli – czy warto?

Podróżowanie, kiedy jesteśmy singlem, ma swoje oczywiste wady i zalety, jednak kiedy od kilku lat stało się bardziej popularne, lista minusów z nim związanych znacznie się skurczyła. Przede wszystkim - podróżowanie samotnie wiąże się często z wyższymi kosztami.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: