Motoryzacja Jakie paliwo do motoru?

Jakie paliwo do motoru?

-

Najpopularniejsza na naszym rynku benzyna 95 oktanowa często jest oznaczana jako zwykła, natomiast benzyny z dodatkami, 98 oktanowe czy nawet 100 oktanowe, są benzynami najczęściej określanymi jako „mocniejsze”.

Dobór liczby oktanowej do codziennej eksploatacji jest w zasadzie dość prosty – wybieramy taką, jaką zaleca producent. Dzisiejsze silniki bez problemu poradzą sobie z benzyną 95 oktanową, wszystkie marki przystosowały do niej silniki, jednak maszyny wysokoobrotowe mogą mieć zalecenie stosowania benzyny 98 oktanowej. Oktany określają tendencję benzyny do spalania stukowego, które jest właśnie szczególnie niebezpieczne w wysokoobrotowych silnikach.

Spalanie stukowe swoją nazwę bierze od dźwięku, jaki powstaje w procesie spalania mieszanki paliwowej. Liczba oktanowa określa bowiem przebieg tego procesu – im większa liczba oktanów, tym benzyna płynniej i równiej ulega detonacji w silniku. Zbyt mała liczba oktanów powoduje gwałtowne i nierównomierne spalanie benzyny, zjawisko to generuje silne fale dźwiękowe powodujące stuki. Sam dźwięk oczywiście nie jest groźny, lecz ten sposób wybuchu generuje także nagły przyrost temperatury w cylindrach, wibracje całego układu korbowego oraz szybkie zużycie silnika. Występowanie spalania stukowego jest także zależne od samego składu chemicznego benzyny oraz konstrukcji silnika. W skrócie – można powiedzieć, że im większy stopień sprężania w silniku, tym liczba oktanów powinna być większa.

Zależność ta zaowocowała opinią, że skoro mocne silniki w sportowych maszynach pracują na wysokooktanowym paliwie, to zastosowanie tego paliwa w słabszych silnikach powinno dać wzrost mocy. Prawda jest taka, że zastosowanie gorszego niż zalecane paliwa spowoduje spadek mocy silnika, lecz liczba oktanów większa niż zalecana, pozostanie praktycznie niezauważona. Jedynym pozytywem, jaki może mieć w tym wypadku miejsce, jest płynniejsza praca silnika, czasem również cichsza. Dlatego nie ma sensu wlewać do baku benzyny lepszej, niż zaleca producent. Lepszym rozwiązaniem jest wybór paliwa o tej samie liczbie oktanów, lecz z dodatkami poprawiającymi pracę silnika.

Ostatnią istotną kwestią jest przygotowanie się do dalekich wypraw. Warto zapoznać się z ofertą paliw wybierając się do krajów zagranicznych, bowiem w wielu z nich trudno jest spotkać nawet benzynę 91 oktanową. Wybierając się na turystyczny wypad, najlepiej zdecydować się na podróżowanie motocyklem napędzanym niskoobrotowym, jak najbardziej klasycznym silnikiem, zdolnym do pracy na paliwie poniżej 89 oktanów. Nowoczesne konstrukcje najprawdopodobniej odmówią współpracy.

Co sądzicie o cenach paliwa w Polsce, uważacie, że są zbyt wysokie? Wypowiedzcie się!

Marcin Węgrzynek

Marcin Węgrzynek – informatyk, pasjonat IT i ekonomii. Pracuje w dużej polskiej firmie informatycznej. Po pracy miłośnik motocykli, swój własny używa na co dzień.

 


Nasz specjalista pisze o sobie:


Jednoślady napędzane silnikiem były obecne w moim życiu od najmłodszych lat, znacznie później stały się środkiem transportu i hobby. Ograniczony budżet na pierwszy motocykl pozwolił mi poznać maszynę od każdej strony, również tej kłopotliwej, dzięki czemu zdobyłem szeroką wiedzę na ich temat.

Zawsze stawiam na bezpieczeństwo jazdy i maksymalną przyjemność, co polecam wszystkim motocyklistom. Własne dwa kółka to dla mnie sposób na relaks, sportową jazdę dającą adrenalinę, a także dalsze wypady turystyczne, które z perspektywy motocykla wydają się być atrakcyjniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Blondie – przepis

Blondie to nic innego jak biała odmiana popularnego amerykańskiego czekoladowego ciasta nazywającego się brownie. Podobnie jak tamto zawiera w sobie czekoladę, tyle że białą. Podobieństwo widać również w przyrządzaniu i pieczeniu.

Samoopalacz – działanie

Osoba chcąca wybrać odpowiedni dla siebie preparat samoopalający musi stawić czoła nie tylko ogromnej ilości producentów, ale także różnym formom produktu – od powszechnego balsamu po chusteczkę samoopalającą czy puder. Jaki zatem samoopalacz wybrać i jak go zastosować?

Zobacz też

Najlepsze przygodówki Point n’ Click

Przygodówki Poin n'Click znacząco różnią się od pozostałych gier przygodowych. Charakteryzują się podziałem na lokacje oraz znacznie większą ilością zagadek. Większość z nich oferuje możliwość interakcji bohaterem z dowolnym przedmiotem znajdującym się na ekranie.

Czym jest wizualizacja i jak działa?

Wizualizacja to tworzenie w wyobraźni obrazów pożądanej rzeczywistości. Jest to jedno z najpotężniejszych narzędzi do osiągania celów. Wizualizacja jest...

Jakie wino na karnawał? 14 pomysłów

Karnawał to niezwykła część roku, przepełniona dobrą zabawą – magiczny czas, który często dodatkowo umilamy sobie szklanką lub kieliszkiem...

Może Cię zainteresuje: